Press "Enter" to skip to content

Badanie kardiologiczne EKG – co to jest i jak się do niego przygotować?

Do oceny stanu układu sercowo-naczyniowego służą badania kardiologiczne. Jednym z podstawowych badań jest badanie EKG. Jak się do niego przygotować? Kiedy i gdzie wykonać to badanie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Prawie 50 proc. zgonów w Polsce jest efektem chorób układu sercowo-naczyniowego[1]. Nieprawidłowości w pracy tego układu odbijają się negatywnie na całym organizmie. Gdy do poszczególnych organów nie jest dostarczana optymalna ilość tlenu, może dojść do nieodwracalnych zmian.

Skoro choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną tak dużej liczby zgonów, niezbędna jest profilaktyka. W przychodniach Centrum Medycznego Synexus pacjenci mogą odpłatnie wykonać badanie kardiologiczne EKG (elektrokardiografię), które pozwala wykryć różne choroby serca. Im szybciej zmiany zostaną zauważone, tym większa szansa, że lekarz będzie potrafił skutecznie pomóc.

EKG – podstawowe badanie kardiologiczne

Elektrokardiografia to badanie kardiologiczne pozwalające zaobserwować nieprawidłowości w pracy serca. Ma ono wiele zalet – jest szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Aby uzyskać informacje o tym, jak pracuje mięsień sercowy, na ciele pacjenta są rozmieszczane specjalne elektrody. Poszczególne elektrody wyłapują sygnały, które następnie są przetwarzane przez elektrokardiograf.

Badanie kardiologiczne EKG umożliwia lekarzowi stwierdzenie różnych wad serca, a także ślady po zawale serca i nieprawidłową częstotliwość pracy mięśnia sercowego. Z tego względu badanie EKG uznaje się za podstawowe – pozwala ono ocenić stan układu sercowo-naczyniowego. W razie wątpliwości, lekarz może zlecić także dodatkowe badania.

Kiedy należy wykonać badanie kardiologiczne EKG?

Na badanie kardiologiczne EKG powinni zapisać się pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie kołatanie serca, duszności lub ból w klatce piersiowej. Także wady serca, zawał serca czy zdiagnozowanie u pacjenta miażdżycy są przesłankami do regularnego wykonywania badania EKG.

Na profilaktyczne badanie EKG powinni zapisywać się pacjenci powyżej 40. roku życia. U nich badanie kardiologiczne EKG powinno być wykonywane maksymalnie co 3 lata.

Jak przygotować się do badania EKG i gdzie je wykonać?

Do EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentom zaleca się wcześniejsze przybycie na badanie, bo każdy wysiłek fizyczny (nawet wejście po schodach) wpływa na uzyskany wynik. W dzień badania należy też zrezygnować z kawy i papierosów.

Odpłatne badanie kardiologiczne EKG można wykonać w przychodniach należących do Centrum Medycznego Synexus, np. w Gdańsku.

[1] Choroby serca to pierwsza przyczyna zgonów w Polsce, www.polskieradio.pl (dostęp 15.03.2019).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl