Press "Enter" to skip to content

Baseball – czy jest łatwym sportem?

Szacuje się, że baseball w Polsce uprawia zaledwie kilkaset osób. Kojarzony jest on bowiem z amerykańską popkulturą, a w naszym kraju nie zadomowił się jeszcze na dobre. Okazuje się jednak, że to właśnie w naszej lokalnej grze w palanta należy doszukiwać źródeł tej dyscypliny. Jak zacząć uprawiać jednak baseball w Polsce? Dla kogo jest ten sport?

Gdzie można rozpocząć uprawianie baseballu w Polsce?

Jest to niezwykle nurtujące pytanie, które zadaje sobie wiele osób. O dziwko, łatwiej jest zapisać się na baseball w mniejszych miastach, niż w wojewódzkich. Wśród większych ośrodków na mapie Polski widnieją jedynie Wrocław oraz Warszawa.

Warto również zauważyć, o czym wie niewiele osób, że w Polsce są trzy ligi baseballowe:

  • Ekstraliga – reprezentująca najwyższy poziom rozgrywek.
  • Liga pierwsza – jest ona poziom niżej niż Esktraliga.
  • Liga Bałtycka – zrzesza ona nowo powstałe drużyny, a jej charakter jest amatorski.

Co należy kupić, aby rozpocząć swoją przygodę z baseballem?

Nie ukrywając, w Polsce jest to jeszcze stosunkowo drogi sport. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem należy zaopatrzyć się przede wszystkim w kij baseballowy, piłkę do baseballa, rękawice do baseballa, czapkę baseballówkę oraz odpowiedni strój do baseballa. Na rynku znajdziemy wiele gotowych zestawów do baseballa, które ułatwią nam wybór. Aby sprostać oczekiwaniom, jakie stawia przed zawodnikami poziom wyższy, całość sprzętu będzie kosztować około kilkuset złotych. Absolutną podstawą będą dobrze dobrane rękawice oraz piłka.

Wybierając miejsce, w którym chcemy grać, warto również wziąć pod uwagę dobrej jakości boisko. Co prawda, jest z tym spory problem, ale tak naprawdę wystarczy dostosowany do warunków piłkarskich stadion. Jedyny kompleks, jaki jest przeznaczony do gry w baseballa znajduje się we Wrocławiu. Co ciekawe, największy ośrodek baseballowy nie tylko w Polsce, ale i również w Europie Środkowej znajduje się w Kutnie. Działa tam niewielka liga. To właśnie tam organizowane są wszelkie rozgrywki baseballowe w naszym kraju, ale nie tylko. Obiekt był również gospodarzem podczas Mistrzostw Strefy Europy i Azji.

Baseball a Softball, czym się różnią?

Gry te różnią się miedzy sobą przede wszystkim rozmiarem boiska, na którym są rozgrywane. Co za tym idzie – odległości między bazami również są większe. To co różni od siebie te dwa sporty to także inny narzut miotacza do piłkarza. W sotballu jest on wykonywany z powierzchni płaskiej, w baseballu natomiast jest to wyrzut z górki. Co ciekawe, softball znacznie częściej wybierany jest przez kobiety. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego. Nie jest to ani łatwiejszy sport, ani bardziej dostosowany do damskich potrzeb. Pod wpływem wyrzutu do dołu piłka w softballu nabiera niezwykle silnej rotacji – może zatem przez długi czas lecieć płasko, a następnie niespodziewanie się podnieść.

Baseball jest zatem ciekawym, ale i trudnym sportem do uprawiania w Polsce. Trenuje go niewiele osób ze względu na ograniczony dostęp do boisk oraz drogi sprzęt.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl