Ból ucha to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości ze strony ludzkiego organizmu. Często utrudnia on normalne funkcjonowanie i obniża samopoczucie. Stan zapalny rozwijający się w narządzie słuchu nierzadko powoduje nie tylko poważny dyskomfort, ale również może być przyczyną podwyższonej temperatury czy migrenami. Bólu ucha nie można bagatelizować – należy go odpowiednio zwalczać. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Ból ucha, co robić w nagłych przypadkach?
Ostre zapalenie ucha w wielu przypadkach utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Towarzyszą mu silny ból, który promieniuje w stronę zębów lub oczu, wysoka temperatura, uczucie rozpierania ucha od wewnątrz czy też problemy ze słuchem. Problemu nie można bagatelizować i należy działać natychmiastowo.
Leczenie bólu ucha należy dostosować do przyczyny jego występowania. W sytuacji, gdy dochodzi do zapalenia ucha środkowego, które ma tendencję do samoistnego ustępowania, można stosować środki niesteroidowe przeciwzapalne takie jak m.in. paracetamol lub ibuprofen. Jeśli jednak jesteśmy na nie uczuleni lub zauważyliśmy ropny wyciek z ucha, należy bezzwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty.
W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem internistą. W sytuacji, gdy umówienie terminu jest niemożliwe z uwagi na późną porę lub trwający weekend czy też dzień świąteczny, można skorzystać z alternatywy. Jest nią dostęp do lekarza online, dzięki któremu możemy znacznie szybciej uzyskać fachową pomoc. Dyżurujący specjalista na podstawie wypełnionej ankiety stanowiącej wstępny wywiad medyczny będzie mógł dostosować sposób leczenia i łagodzenia objawów bólu ucha oraz przepisać e-receptę na lek.
Ból ucha, najczęstsze przyczyny dolegliwości
Ucho stanowi jeden z najbardziej skomplikowanych narządów w organizmie człowieka pod względem budowy. Składa się ono z trzech części – zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Przyczyną bólu ucha zewnętrznego, na które składa się małżowina i przewód słuchowy zewnętrzny może być np. uraz mechaniczny, stan zapalny wywołany obecnością ciała obcego czy też zalegającej woskowiny.
W przypadku ucha środkowego winą za ostry ból najczęściej można obarczyć stan zapalny towarzyszący tzw. przewianiu. Często występuje również gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Dyskomfort może być również spowodowany zapaleniem wyrostka sutkowatego, który objawia się poprzez wyciek cieczy z ucha, zaczerwienienie czy też ból przy dotykaniu. Ból ucha środkowego może być wywołany także m.in. nagłą zmianą ciśnienia czy ostrą niewydolnością trąbki Eustachiusza.
Be First to Comment