Press "Enter" to skip to content

Celebrowanie herbaty, czyli jak właściwie ją podawać?

Spotkanie i rozmowa przy kubku herbaty zawsze kojarzy się z czymś miłym, co warto regularnie kultywować. Aby nadać jej spożywaniu dodatkowy wymiar, dobrze jest poznać pewne zasady dotyczące jej podawania.

Początku tego napoju sięgają Starożytnych Chin, niemniej nie oznacza to, że Europa nie była w stanie zainkorporować tradycji jej serwowania. Wystarczy wspomnieć o Wielkiej Brytanii i tamtejszej „popołudniowej herbatce”, Brytyjczycy zresztą doprowadzili sztukę jej podawania do perfekcji.

Komplet filiżanek do herbaty

Komplet filiżanek do herbaty od PrymusAGD

Jak podać herbatę?

Zaleca się, aby dzban z herbatą został sprezentowany domownikom, czy gościom wraz z momentem zakończenia jedzenia przez nich deseru. Najlepiej będzie go postawić w pomieszczeniu innym niż to, gdzie oni przebywali, a jeszcze lepiej, gdy będzie to ogród lub taras. Jeśli zamiast dzbanka mamy czajnik, to warto zastanowić się nad zakupem specjalnego podgrzewacza, który skutecznie utrzyma temperaturę herbaty.

Istnieją dwa warianty serwowania herbaty. Pierwszy zakłada uprzednie nalanie jej do filiżanek i podanie, drugi zaś zalanie tych pustych znajdujących się na stole. Filiżanki muszą być ułożone na talerzykach, obok których znajdują się łyżeczki do cukru. Obowiązuje zasada podawania z lewej strony (w przypadku gospodarza), aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania i, w najgorszym razie, uszkodzenia naczyń nieprzewidzianymi ruchami swoimi lub drugiej osoby. Ważna uwaga! Wbrew pozorom niegrzecznie jest podnosić filiżankę do góry człowiekowi, który będzie wlewał do niej herbatę i dmuchanie w nią, aby zmniejszyć jej temperaturę.

Wybór między kubkiem a filiżanką

Tu sprawa jest dość klarowna: nikt nie neguje kubków, ale zdecydowanie lepiej nadają się one do mniej formalnych spotkań lub samotnego picia herbaty. Gdy chcemy zabłysnąć, komplet filiżanek jest tym, czego będziemy potrzebować. Najlepiej, aby były one wykonane z lekkiej porcelany, a ich kształt rozszerzał się ku górze.

Podsumowanie

Jak widać, celebrowanie herbaty nie jest niczym trudnym. Jedyne, czego potrzebujemy, to dobrej jakości filiżanki, świadomość powyższych zasad i gotowe, pozostaje jedynie razem z bliskimi i rodziną rozkoszować się tym jedynym w swoim rodzaju napojem. Nie zaszkodzi też podać delikatny, niekoniecznie słodki poczęstunek dla jeszcze lepszej atmosfery. Na zdrowie!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl