Press "Enter" to skip to content

DMSO. Przełom w medycynie alternatywnej?

DMSO to substancja niezwykle popularna we współczesnej medycynie alternatywnej. Cieszy się opinią naturalnego środka przeciwbólowego o wysokiej skuteczności, przypisuje mu się nawet działanie przeciwnowotworowe. Czy jednak rzeczywiście jest to środek w pełni bezpieczny, czy przypisywane mu właściwości lecznicze są rzeczywiste?

DMSO znane jest w chemii i medycynie alternatywnej pod wieloma nazwami (niektóre z nich to wzory chemiczne). Należą do nich dimetylusulfotlenek, , (CH3)2SO, DMSO2 i MSM. MSM i DMSO nie można przy tym w pełni utożsamiać: DMSO to właściwie utleniony metabolit (produkt organicznej przemiany materii) powstający z MSM.

DMSO jest naturalnym produktem przemiany materii, organicznym związkiem siarki występującym w wielu owocach i ziarnach, a także w organizmach zwierzęcych. W niewielkich ilościach występuje naturalnie także w organizmie człowieka. Nie jest to więc substancja lecznicza obca naszemu organizmowi, jej uzupełnianie jest w pełni zgodne z naturą.

O DMSO i jego działaniu opublikowano ponad 50000 artykułów naukowych, co jest liczbą ogromną. Są to jednak niestety badania cząstkowe, nie wyjaśniające w pełni mechanizmu działania DMSO. To badaczy tej substancji należą m.in. amerykański uczony Jacob Stanley i Niemiec Robert Herschler. Robert Herschel opublikował dwujęzyczną książkę “Die Anwendung in der Medizin / The Use of DMSO in Medicine”, znaną jako “Biblia wiedzy o DMSO”. Nie jest ona dostępna w języku polskim, korzystają z niej jednak wszyscy specjaliści zajmujący się tym środkiem.

DMSO przypisuje się wiele właściwości leczniczych, przede wszystkim uśmierzanie bardzo silnego bólu, w tym reumoidalnego, a nawet nowotworowego. Szkodliwość tej substancji jest przy tym mniejsza, niż syntetycznych silnych środków przeciwbólowych. Propagatorem DMSO był znany aktor James Coburn (znany z westernów takich jak “Siedmiu wspaniałych”), u którego DMSO wyleczyło w pełni ostre reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak działa DMSO?

Działanie DMSO opiera się na regulacji gospodarki siarkowej organizmu. Substancja ta zawiera 34% siarki o znacznej aktywności biologicznej. Ma to znaczenie dla terapii dolegliwości układu kostno-szkieletowego, mięśniowego i oddechowego. Stosowanie DMSO przynosi ulgę w bólu, zazwyczaj związanym ze schorzeniami właśnie tych układów. Chodzi tu także o działanie przeciwzapalne. Do chorób, przy leczeniu których stosuje się DMSO należą więc m.in. osteoartroza, reumatoidalne zapalenie stawów oraz niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty i twardzina (sklerodermia).

DMSO w postaci maści wchłania się słabo, wykazuje jednak w tej postaci korzystne działanie na skórę i stawy. Chodzi tu przede wszystkim o zmiany bliznowe oraz o uszkodzenia części organizmu związane z gospodarką kolagenem (skóra i stawy).

Wskazuje się także na właściwości lecznicze DMSO w przypadku astmy oraz na redukcję zmęczenia i stresu. Właściwości przeciwnowotworowe DMSO nie zostały jeszcze potwierdzone, prawdopodobnie ograniczają się do regeneracji uszkodzonych przez chorobę elementów układu kostnego i mięśniowego.

Jak stosować DMSO?

DMSO występuje w środkach medycyny naturalnej w różnych postaciach, niemal zawsze jednak w postaci płynnej. Spotyka się także żele, maści, kapsułki i proszki do rozcieńczania w wodzie z DMSO lub MSM. DMSO w kapsułkach, a tym bardziej w maściach i żelach, cechuje się niską wchłanialnością, zalecane jest więc stosowanie w postaci rozpuszczonej.

Proszki i płyny z DMSO cechują się gorzkim smakiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast wody używać do ich rozcieńczania napojów takich jak soki lub woda słodzona, co niweluje nieprzyjemny smak. Nie mogą to być oczywiście napoje gorące.

Wielu specjalistów zaleca, by nie rozpuszczać środków z DMSO, ale umieścić przepisaną ilość środka na języku i szybko połknąć, popijając dużą ilością wody. W ten sposób produkt rozpuszcza się bezpośrednio w żołądku, co ułatwia jego wchłanianie. Jednocześnie odczuwanie gorzkiego smaku jest wtedy zmniejszone.

Sugeruje się różne dawki środka, w zależności od potrzeb pacjenta od 3 do 18 gramów dziennie. Wysokie dawki DMSO muszą być przy tym stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarską. Typowa stosowana dawka to 6 gramów.

Czy DMSO jest bezpieczne?

Chociaż DMSO uznawane jest często za środek naturalny, substancja ta ma jednak wiele potencjalnych skutków ubocznych, a stosowana nieodpowiednio może być toksyczna. Dotyczy to jednak większości środków stosowanych w medycynie naturalnej, w tym substancji aktywnych zawartych w ziołach. Stosunkowo często występują biegunki i nudności, DMSO może wywierać też negatywny wpływ na czerwone ciałka krwi. W sumie jednak odpowiednio stosowane DMSO jest uznawane za substancję bezpieczną.

[Głosów:34    Średnia:3.1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl