Press "Enter" to skip to content

Gradówka – czym różni się od jęczmienia i kiedy zgłosić się do lekarza?

Gradówka to schorzenie dotykające skórę powiek. Jest powszechnie występującą dolegliwością okolic oka, niekiedy myloną z jęczmieniem. W przypadku wystąpienia objawów utrzymujących się przez dłuższy czas wymaga kontaktu z lekarzem rodzinnym lub bardziej ukierunkowanej diagnostyki u okolicy. Co warto o niej wiedzieć i jak odróżnić ją od jęczmienia?

Gradówka i jęczmień – czym się różnią?

Zarówno jęczmień, jak i gradówka to dolegliwości dotykające skórę powiek. Chociaż te dwa schorzenia bywają ze sobą mylone, występuje między innymi kilka znaczących różnić. Przede wszystkim jęczmień objawia się bólem, obrzękiem i zwiększoną wrażliwością na dotyk. Pojawia się nagle i zazwyczaj samoistnie mija po kilku lub kilkunastu dniach. Natomiast gradówka, czyli przewlekłe zapalenie nie daje takich dolegliwości bólowych. Jej objawem jest guzek, który pojawia się na górnej lub dolnej powiece. Chociaż nie towarzyszy mu ból, może pojawiać się pieczenie, uczucie piasku w oku, zmęczenie lub wydzielina obecna po obudzeniu.

Czy można zapobiegać powstawaniu gradówki i jęczmienia? Osoby, które często zmagają się z tymi schorzeniami, powinny zwracać szczególną uwagę na odpowiednią higienę oczu. Istotne jest codzienne oczyszczanie brzegów powiek oraz dokładne zmywanie makijażu – między innymi stosując delikatne płyny micelarne. Gradówka może pojawić się w efekcie niedoleczonego jęczmienia – zawsze więc należy upewnić się, czy doprowadziliśmy wcześniejsze leczenie do końca.

Gradówka – sposoby leczenia

Zasadnicza różnica między gradówką i jęczmieniem to również czas powrotu do zdrowia. Leczenie gradówki wymaga cierpliwości, ponieważ objawy ustępują dopiero po dłuższym czasie. Aby przyśpieszyć ten proces, można stosować okłady na oko oraz masaże powiek. Ciepłe kompresy pomogą poradzić sobie z dokuczliwą wydzieliną, która ulega czopowaniu i może przyczynić się do stanu zapalnego. Do ich wykonania można użyć specjalnych wygrzewających maseczek do oczu. Najlepsze wyniki przynoszą, gdy są stosowane kilka razy dziennie.

Czy z gradówką należy udać się do lekarza? W niektórych sytuacjach jest to wskazane – szczególnie jeżeli objawy utrzymują się przez kilka tygodni lub w okolicach oka pojawił się stan zapalny. Wtedy specjalista może zapisać maść z antybiotykiem w celu stosowania na powiekę, a niekiedy niezbędna jest również antybiotykoterapia doustna. Jeżeli mimo tych zabiegów oraz leków objawy nie mijają, a nawet przybierają na sile, niezbędna jest interwencja chirurgiczna, która polega na nacięciu gradówki oraz usunięciu znajdującej się w niej wydzieliny.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl