Press "Enter" to skip to content

Historia farmacji w pigułce

Dobrze znany symbol węża owiniętego wokół laski, widoczny na witrynach współczesnych aptek, pochodzi od ludów Mezopotamii i boga zdrowia, przedstawianego właśnie z tym atrybutem. Tę kolebkę cywilizacji datuje się na tysiące lat wstecz, stąd wniosek, że historia aptekarstwa jest historią bardzo starą i bogatą.

Słowo farmacja pochodzi z greki – w tym języku pharmakon oznaczało magiczny środek. Już po etymologii słowa można więc wywnioskować, że ludzie od zarania dziejów starali się wykorzystywać różnego rodzaju preparaty, aby chronić swoje zdrowie i życie. Również z tradycji greckiej pochodzi słowo panaceum – lek na wszelkie dolegliwości, bowiem Pankeja była córką samego Asklepiosa, boga lecznictwa. Z Grecji wywodzi się też określenie apotheke, które pierwotnie oznaczało pewnego rodzaju składzik, aby z czasem zmienić się w określenie miejsca sprzedaży leków.

Początkowo sporządzaniem leków zajmowały się kobiety, które zbierały rośliny o rozmaitych właściwościach, a następnie przyrządzały z nich mikstury, nalewki, maści, etc. Funkcję tę z czasem przejęli znachorzy – wiejscy lekarze, a następnie kapłani, mający przez długi czas monopol na leczenie wiernych.

W średniowieczu i renesansie medycyna znacznie się rozwinęła. Niebagatelny wpływ miał na to lekarz greckiego pochodzenia Claudius Galenus. Dzięki niemu ówcześnie żyjący ludzie dowiedzieli się, że tętnice nie służą do rozprowadzania po ciele powietrza, a krwi. Dzięki licznym sekcjom zwłok przeprowadzanym na małpach, Galenus opisał m.in. nerwy czaszkowe. Był on również ojcem podziału substancji leczniczych na kilka kategorii. Współczesne jemu czasy przyniosły również wyodrębnienie zawodu aptekarza i oddzielenia go od zawodu lekarza – w wydanym przez cesarza Fryderyka II edykcie wytyczone zostały aptekarskie obowiązki. W Polsce pierwsze apteki pojawiły się dosyć wcześnie, bo w XIII wieku i najczęściej znajdowały się na dworach lub w miastach książęcych. Za pierwszą polską aptekę publiczną uważa się aptekę głogowską.

Współczesna farmacja to fuzja różnych dyscyplin naukowych, m.in.: biotechnologii i farmakologii. Wraz z rozwojem nauki i technologii poprawia się jakość naszego życia, w tym także poziom leczenia. Pojawiają się liczne apteki internetowe, umożliwiające szybki dostęp do leków i suplementów bez recepty. Wapteka to tania apteka internetowa, zapewniająca szeroki wybór produktów i w pełni bezpieczne zakupy w sieci 24/7. Możliwy jest zarówno odbiór osobisty zamówionego towaru w placówkach, jak i dostawa do miejsca zamieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl