Press "Enter" to skip to content

Jak poradzić sobie z alergią? Czy czystek może pomóc?

Alergie pokarmowe, skórne czy kontaktowe mogą pojawić się na każdym etapie życia. Dlatego dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Dolegliwości takie mogą objawiać się w różny sposób, w zależności od tego, jaki czynnik je wywołuje. Najczęściej jednak do objawów alergii zalicza się kichanie, katar, kaszel, zaczerwienienie oczu, wyprysk kontaktowy czy wysypkę. Jak poradzić sobie z alergią i czy czystek może pomóc w łagodzeniu jej objawów? Podpowiadamy.

Jak złagodzić objawy alergii?

Jeżeli podejrzewamy u siebie alergię, lecz nie została ona jeszcze zdiagnozowana, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza, aby wykonać testy, które potwierdzą nasze przypuszczenia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakich czynników musimy unikać, by nie musieć zmagać się z nieprzyjemnymi objawami alergii. Dodatkowo specjalista poinstruuje nas, co robić w sytuacji, kiedy po kontakcie z czynnikiem alergizującym wystąpią u nas pewne dolegliwości. Może przepisać nam również odpowiednie leki antyhistaminowe czy maści, a nawet sterydy wziewne, w zależności od tego, z jakim typem alergii mamy do czynienia. Osoby, które wiedzą, na co są uczulone, czasami po kontakcie z czynnikiem alergizującym sięgają po tabletki na alergię, jednak takie działanie wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Naturalne sposoby na alergię

Wśród domowych sposobów na alergię, które stosowane są przez niektóre osoby, można wymienić picie naparów ziołowych, z różnego rodzaju roślin lub ziół. Susz, który najczęściej wykorzystywane przez osoby, które wierzą w działanie domowych sposobów pozyskiwany jest z czystka. Taki napar ma jednak silnie ziołowy smak, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu. Dodatkowo alergicy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, że mają alergię również na niektóre zioła, w tym czystek. Wówczas zazwyczaj pojawiają się dolegliwości żołądkowe lub wysypka po spożyciu większej ilości takiego naparu. W ziołolecznictwie wykorzystuje się również inna zioła na niektóre alergie, zarówno w formie maści, jak i naparów. Zalicza się do nich między innymi skrzyp polny, rumianek czy dziurawiec.

Higiena i unikanie kontaktu z alergenami

Żeby poradzić sobie z alergią, musimy wiedzieć, z czym walczymy i w jaki sposób możemy unikać kontaktu z alergenem. Dlatego, jeżeli na przykład mamy alergię na niektóre detergenty, powinniśmy nie używać ich wcale lub w sytuacji, kiedy nie mamy wyjścia i musimy wykorzystać taki produkt, stosujmy rękawice ochronne, a nawet maski z filtrem. W przypadku alergii wziewnych, na przykład na pyłki, unikajmy wychodzenia na zewnątrz, wtedy kiedy stężenie czynnika alergizującego w powietrzu jest największe. Korzystajmy również z oczyszczaczy powietrza, a kiedy nie mamy innej możliwości i musimy wyjść na zewnątrz w takim okresie, stosujmy maski ochronne, a po powrocie do domu weźmy prysznic, a ubranie, w którym byliśmy na zewnątrz najlepiej wyprać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl