Press "Enter" to skip to content

Jak ułożyć prawidłową dietę?

Prawidłowa dieta to nie tylko droga do wymarzonej sylwetki, ale również sposób na poprawę stanu zdrowia. To właśnie wraz z pożywieniem dostarczamy energii, której potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Oprócz energii do naszego organizmu trafiają witaminy i minerały. Układając własną dietę musimy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość kalorii, która różni się w zależności od naszego celu. Oprócz tego musimy odpowiednio podzielić makroskładnik. Są to węglowodany, białka i tłuszcze.

Jak ułożyć prawidłową dietę?

Po obliczeniu naszego zapotrzebowania na kalorie, będziemy musieli wyliczyć ile poszczególnych makroskładników potrzebujemy. Na początek policzmy zapotrzebowanie na białko. Osoby trenujące oraz te z ciężką pracą fizyczną powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ilość białka. Jest to 1,5-1,8 g na kilogram masy ciała. Przykładowo mężczyzna o wadze 100 kg musi codziennie spożywać 150-180 g białka. Pozostałą ilość kalorii z naszego zapotrzebowania rozdzielamy między węglowodany i tłuszcze, z przewagą na te pierwsze. Węglowodany są podstawowym składnikiem energetycznym. Tłuszczu w diecie powinno być najmniej, jeśli naszym celem jest utrzymanie wagi bądź schudnięcie. Z kolei budując masę mięśniową możemy sobie pozwolić na spożywanie większej ilości tłuszczu, co pozwoli nam w łatwy sposób dostarczyć potrzebną ilość energii.

Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Układanie diety to dość czasochłonny proces i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego w tym celu możemy udać się po pomoc do specjalisty, którym jest dietetyk. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się on planowaniem odpowiedniej diety dostosowanej do naszego stanu zdrowia. Na wizytę możemy umówić się telefonicznie, ale także wszystko możemy załatwić przez internet. Dietetycy mają swoje strony internetowe, gdzie bez wychodzenia z domu dostaniemy gotowy plan żywieniowy. Ceny za tego typu usługi zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Korzystanie z pomocy specjalisty jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ daje nam pewność, że nasza dieta dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników.

Więcej: https://www.nuzle.pl/stanowisko/dietetyk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl