Press "Enter" to skip to content

Najlepsze suplementy dla osób aktywnych fizycznie

Współczesny rynek oferuje nam niezwykłą różnorodność specyfików, które w założeniu mają wspomóc organizm w walce o wymarzoną sylwetkę i lepsze wyniki sportowe. Które z nich rzeczywiście warto stosować?

Po co nam suplementacja?

Podstawą zdrowego stylu życia jest zbilansowana, pełnowartościowa dieta. Codzienny jadłospis powinien dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Suplementacja może być wyłącznie uzupełnieniem diety. Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Intensywny i regularny wysiłek fizyczny wiąże się ze zwiększonymi stratami energetycznymi. Organizm przede wszystkim potrzebuje więcej białka, które czasem ciężko dostarczyć wraz z dietą. Wówczas pomocne mogą okazać się odżywki białkowe.

Suplementy diety mogą także:

 • zwiększać wydajność treningów,
 • dodać sił witalnych,
 • zwiększyć wytrzymałość,
 • przyspieszyć regenerację potreningową.

Odżywki białkowe – ratunek przy zwiększonym zapotrzebowaniu na białko

Białko to podstawowy budulec organizmu. Proteiny są niezbędne do zachowania prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, dostarczają nam energii i pełnią funkcje metaboliczne. Ich niedobór może doprowadzić do spadku siły i uczucia nadmiernego zmęczenia. 

Organizm nie ma zdolności magazynowania białka, dlatego powinniśmy zadbać o jego odpowiednią podaż wraz z pożywieniem. Osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowania na proteiny. Do diety sportowca warto włączyć odżywki, które są dobrym źródłem szybko przyswajalnego białka. 

Na rynku znajdziemy:

 • koncentraty białka serwatkowego – zawierają ok. 85% białka i mają najdłuższy czas wchłaniania,
 • izolaty białka serwatkowego – mają nawet do 95% białka i szybko się wchłaniają,
 • hydrolizaty białka serwatkowego – 100% białka w składzie i najszybsza wchłanialność,
 • białka roślinne – na bazie protein pochodzenia roślinnego.

Dla sportowców amatorów w zupełności wystarczy koncentrat białka, czyli WPC.

Kreatyna – dla amatorów i profesjonalistów

Kreatyna to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w mięśniach i ścięgnach. Kreatyna odpowiada za syntezę białek, a dzięki temu przyczynia się do szybszej budowy mięśni. Ponadto poprawia wytrzymałość, szybkość i regenerację potreningową. Dzięki suplementacji kreatyną możliwe jest zwiększenie objętości treningowej – treningi mogą trwać dłużej i być intensywniejsze.

Rekomendowanym rodzajem kreatyny jest monohydrat.

Co jeszcze warto suplementować?

Odżywki białkowe i kreatyna to podstawa suplementacji sportowca. W zależności od zapotrzebowania, preferencji i celu, jaki chcemy osiągnąć, można włączyć do diety również inne preparaty. Wśród najchętniej stosowanych wymienimy:

 • glutaminę – odgrywa ogromną rolę w syntezie białek, jest pomocna przy redukcji tkanki tłuszczowej i przyspiesza regenerację,
 • witaminę C – jest świetnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni mięśnie przed wolnymi rodnikami i poprawia wzrost komórek; ponadto wspomaga odporność organizmu, wzmacnia chrząstki, zwiększa elastyczność stawów i zmniejsza ryzyko kontuzji,
 • kompleksy witamin i minerałów – rozwiązanie dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na mikroelementy; kompleksy przeciwdziałają powstawaniu groźnych niedoborów witamin i minerałów.

Te i inne suplementy diety oferuje sklep internetowy olimpstore.pl. Propozycją marki Olimp Sport Nutrition są preparaty tworzone z dbałością o najmniejsze detale, zgodnie ze ścisłymi standardami farmaceutycznymi. Wszystkie produkty zostały porządnie przebadane i są w pełni bezpieczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl