Press "Enter" to skip to content

Rogowiec dłoni i stóp – czym jest?

Rogowiec jest to dermatoza, która może występować zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Może być związana z inną chorobą, lub być dziedziczona po rodzicach. Charakteryzuję się zmianami skórnymi na dłoniach i stopach, które są skutkiem nadmiernego rogowacenia.

Zmiany skórne, które występują mają formę, żółtych zgrubień, które czasem mogą nawet pękać. Ten rodzaj choroby ma wiele odmian, jednak nadmierne rogowacenie zawsze jest spotykane na skórze dłoni i stóp.

Objawy rogowca skóry

Rogowiec jest chorobą, która ma typowe objawy. Ciężko ich nie zauważyć. Żółty, rogowaciejący naskórek pojawia się zwykle na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej części dłoni. Zgrubienia czasami mogą popękać, co skutkuję bólem i nieestetycznym wyglądem. Dodatkowo takie pęknięcia, są miejscem narażonym na nadkażenie.

W przypadku małych dzieci choroba może być niebezpieczna, ponieważ może im przeszkodzić w prawidłowym rozwoju. Rogowiec może przyczynić się do problemów z chodzeniem i trzymaniem przedmiotów w dłoni.

Przeczytaj też: https://dzienreumatyzmu.pl/niedoczynnosc-tarczycy-jak-sobie-z-nia-radzic/

Przyczyny rogowca skóry

Podstawową przyczyną rogowca stóp i dłoni są czynniki genetyczne. Rogowiec jest postrzegany za chorobę, którą odziedzicza się po rodzicach. W przypadku, gdy dziedziczenie jest recesywne – ryzyko pojawienia się choroby jest minimalne. Oprócz czynników genetycznych, na pojawienie się rogowca mają wpływ również czynniki środowiskowe.

Leczenie rogowca skóry

Bardzo rzadko zdarza się, że choroba ustępuje samoistnie. Zazwyczaj jest konieczna wizyta u specjalisty dermatologa lub podologa. Leczenie polega na oczyszczeniu zmian, a następnie doborze odpowiednich preparatów. Osoba, która boryka się z problemem powinna smarować nimi zrogowaciałą skórę systematycznie.

Produkty pielęgnacyjne w przypadku rogowca, opierają się na składnikach natłuszczających i nawilżających. Kluczowe jest noszenie prawidłowego obuwia, które sprawi że stopa będzie mogla swobodnie oddychać.

Pomocne podczas leczenia rogowca będzie również suplementowanie witaminy A. W przypadku regularnego dbania o zmiany skórne, choroba może ustąpić po kilku tygodniach. Jeżeli rogowiec został wywołany inną chorobą współtowarzyszącą, należy zając się leczeniem tej choroby. Dopiero wtedy stan naszych stóp i dłoni się polepszy.

Źródło: https://www.mamazwadaserca.pl/

[Głosów:20    Średnia:2.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl