Press "Enter" to skip to content

Sprawdzone sposoby na leczenie przeziębienia w domu

Efektywne domowe metody na przeziębienie

Nie zawsze, kiedy dopadnie nas przeziębienie, od razu idziemy do specjalisty. Nieraz chcemy uzdrowić się domowymi sposobami. Jakie z nich efektywnie pokonają infekcję, nim ta się rozwinie? Jakie jest ich działanie? Częstymi symptomami przeziębienia mogą być katar, kaszel, zatkany nos, chrypa, podrażnione gardło oraz gorączka. Należałoby pamiętać, iż powodują je zarazki, zatem wszystko to, co je zmniejsza, będzie dla nas skuteczne. Domowe środki na przeziębienie mogą zmniejszyć symptomy, zmniejszyć gorączkę oraz polepszyć samopoczucie. Jeśli jednakże po paru dniach nie zauważamy poprawy, i wręcz odwrotnie – czujemy się kiepsko – należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie są efektywne domowe sposoby na radzenie sobie z przeziębieniem?

  1. Ciepła kąpiel

Zarazki najlepiej rozwijają się w temperaturze 33–34 st. C. W większej temperaturze mnożą się zdecydowanie wolniej. Ciepła kąpiel może być na starcie przeziębienia nie tylko wygodna, lecz także przyjemna. Jeśli dołożymy do niej parę kropli wyciągu, na przykład eukaliptusowego, udrożnimy zatkany nos.

  1. Herbatka z wyciągiem z malin albo z imbirem

Ciepła herbatka z imbirem albo z wyciągiem malinowym także oddziałuje na przeziębienie. Sok z malin działa przeciwgorączkowo, tudzież imbir zawiera treści przeciwzapalne. W celu przygotowania herbatki z imbirem trzeba obrać go ze skóry, pokroić w delikatne plasterki oraz zalać w szklance ciepłą wodą. Potem umieszczamy go na 15 minut pod przykryciem. Do herbaty można dodać obraną ze skóry oraz poćwiartowaną w plasterki cytrynę.

  1. Mleko z miodem albo z czosnkiem

Niezwykle powszechną receptą na przeziębienie jest picie mleka z miodem albo z czosnkiem. Istotne jest jednakże to, jaki miód wybierzemy. Na temperaturę oraz suchy kaszel doskonale sprawdza się miód lipowy, jaki działa przeciwgorączkowo oraz wykrztuśnie. Miód akacjowy pomoże natomiast na zmniejszenie symptomów przeziębienia, i miód rzepakowy oraz wrzosowy sprawdzi się przy stanach zapalnych dróg oddechowych. Nie trzeba jednakże przesadzać z ilością mleka z miodem. Wystarczy przyjąć tę substancję raz dziennie.

  1. Maści rozgrzewające

Maść rozgrzewająca może zawierać wyciąg z eukaliptusa, mentol, kamforę albo tymianek. Można ją masować w klatkę piersiową albo w plecy, lecz także wdychać opary z maści, jakie udrażniają nos oraz zmniejszają kaszel. Maści ogrzewające nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 5 r.ż. oraz nie wolno wcierać ich więcej aniżeli 2–4 razy na dzień.

  1. Gorący rosół

Gorący bulion od lat jest uważany za jeden ze środków na przeziębienie. Badacze dowiedli, iż ma on zbawienny wpływ na nasze nastawienie. Zawiera bowiem karnozynę – peptyd, jaki poprawia humor. Mimo iż rosół nie działa bezpośrednio na chorobę, to jednakże daje nam energię, abyśmy ją pokonali.

  1. Grzyby

Wedle badaczy z Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University jedzenie pieczarek zwiększa wytrzymałość. Podnoszą one produkcje białek antywirusowych odpowiedzialnych za usuwanie bakterii. Nieważne, czy jemy je na surowo, czy poddajemy obróbce cieplnej. Zdaniem immunologa dr Dayonga Wu w obu tychże postaciach zachowują pieczarki dobre dla organizmu ludzkiego właściwości. Można je dodawać do sałatek, omletów lub makaronów lub do lubianej przez dzieci pizzy.

  1. Miód

Amerykańscy badacze udowodnili, iż miód jest niezwykle skuteczny w zmniejszaniu częstotliwości oraz siły kaszlu u dzieci do 18. Roku aniżeli większość syropów. Nie tylko zmniejsza dolegliwości bólowe, lecz także ma właściwości antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Rano oraz wieczorem należałoby zjeść 2 łyżeczki miodu, najlepiej lipowego, akacjowego albo gryczanego (tego ostatniego unikają, gdy cierpisz na nadwrażliwość albo astmę ze względu na wielką zwartość pyłków).

  1. Gęsi smalec

Rozpuszczony w miodzie oraz gorącym mleku pomaga błyskawicznie zbić gorączkę. Wypity już przed snem, powoduje, iż pacjent rano czuje się zdecydowanie lepiej.

  1. Zioła

Niezwykle efektywnym sposobem na pokonanie przeziębienia, są zioła. Majeranek, tymianek, eukaliptus, szałwia, rumianek, pietruszka, czarny bez albo dziewanna łagodzą kaszel, i również katar. Co więcej, mają działanie przeciwgorączkowe. Na podstawie ziół można stworzyć wywary i herbaty. Starczy, iż łyżkę suszonych ziół zalejemy ciepłą wodą oraz pozostawimy pod przykryciem na 10 minut. Potem dodajemy do smaku plasterek cytryny oraz łyżkę miodu.

  1. Kompres

Żeby pozbyć się kataru, trzeba położyć na nasadę nosa chłodny kompres (zwyczajna papierowa chustka zmoczona chłodną wodą). Utrzymywać go przez blisko 10 minut, aż do czasu, kiedy zrobi się ciepły. Żeby poprawić wynik, skroplić chustkę ekstraktem eukaliptusowym albo mentolowym.

  1. Płukanki

Oczyszczają drogi oddechowe oraz zmniejszają przekrwienie śluzówki, tym samym zmniejszając dyskomfort. Wystarczy zaparzyć szałwię albo rumianek przez blisko 20 minut, zaczekać aż ostygną oraz przepłukać nimi gardło. Do ich wykonania stosuje się także wyciąg z drzewa herbacianego (2-3 krople na pół szklanki wody).

  1. Prawidłowe czyszczenie nosa

Zbyt intensywne wydmuchiwanie nosa powoduje, iż śluz wraca do zatok. Podczas choroby tworzone w tenże sposób ciśnienie transportuje do jam zatok zarazki oraz rozprzestrzenia chorobę. Najlepiej czyścić wpierw jedną, i następnie drugą dziurkę. Można także płukać je solą fizjologiczną rano oraz wieczorem (w aptekach dostępne są także aerozole z roztworu soli morskiej).

  1. Witamina C

Chociaż na bazie przeglądu paru badań można aby wyciągnąć wniosek, iż witamina C jest niepotrzebna w leczeniu przeziębienia, to tak naprawdę jej działanie zależy od dawki. Należałoby wiedzieć, iż duże ilości witaminy C mogą wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. laksację. Jest zdecydowanie więcej dowodów stwierdzających zalety wynikające ze stosowania witaminy C zanim przeziębienie nas zaatakuje. Prawdopodobnie nie zmieni ona ilości przeziębień, które Ci się przytrafią, ale wykorzystywana jako naturalny suplement może zmniejszyć czas trwania dolegliwości, kiedy się przeziębisz.

Źródło: http://kombajnykosmetyczne.pl/

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl