Press "Enter" to skip to content

Witaminy

Witaminy to z perspektywy prawidłowego funkcjonowania organizmu jedne z najcenniejszych substancji odżywczych. W odniesieniu do większości kluczowych witamin, organizm nie jest w stanie produkować ich samodzielnie. Oznacza to, że odpowiednia podaż tych substancji musi zostać dostarczona ustrojowi z pożywieniem.

Niestety jednak prawidłowe skomponowanie diety, w której w odpowiednich proporcjach będą obecne wszystkie ważne witaminy, w wielu wypadkach okazuje się zadaniem nadmiernie trudnym. Do tego trzeba jeszcze dodać, że witaminy w pożywieniu często charakteryzują się ograniczoną przyswajalnością, co stanowi dodatkowy problem.

Czy warto suplementować witaminy?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć oczywiście od indywidualnych predyspozycji danej osoby. W przypadku jednak kiedy prowadzimy intensywny tryb życia, nie mamy czasu na odpowiednie komponowanie diety a do tego korzystamy z używek, suplementacja witamin może okazać się nieodzowna. Istnieją jednak również witaminy, które z różnych względów powinny być suplementowane niezależnie od indywidualnych predyspozycji.

Które witaminy najczęściej się suplementuje?

Pierwszą z witamin, których suplementację należy rozważyć jest oczywiście witamina D3. Dlaczego? Substancja ta w sposób naturalny zostaje dostarczona organizmowi razem z absorpcją promieni słonecznych. Problem polega na tym, że w naszych warunkach klimatycznych synteza witaminy D3 może przebiegać jedynie w określonych godzinach, w słoneczne dni od połowy kwietnia do mniej więcej połowy września. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że regularne opalanie się może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszej skóry.

Witamina D3 występuje również w niewielkich ilościach w określonych produktach spożywczych. Należy wymienić przede wszystkim tłuste morskie ryby. Tutaj jednak znowu pojawia się problem, a mianowicie wysokie zanieczyszczenie wielu morskich akwenów metalami ciężkimi.

Czy suplementy witaminowe mogą stanowić jedyne źródło witamin w diecie?

Powyższa sytuacja nie powinna mieć miejsca. Należy pamiętać, że dostarczając ustrojowi witamin wyłącznie w postaci gotowej, stopniowo przyzwyczajamy układ pokarmowy właśnie do takiego stanu rzeczy. Może to oznaczać, że z czasem upośledzeniu ulegną zdolności organizmu do pobierania witamin z pożywienia.

Jak więc sama nazwa wskazuje, suplementacja powinna stanowić raczej wartościowy dodatek do diety, nie zaś podstawowe źródło substancji odżywczych. Wyjątkiem w tym zakresie jest jedynie witamina D3 ze względu na swoją specyfikę.

Jakie witaminy należy suplementować?

Przed rozpoczęciem suplementacji warto dokładniej przeanalizować naszą dietę a także ewentualne dolegliwości ze strony organizmu. Może się okazać, że np. w codziennym pożywieniu ewidentnie brakuje witamin z grupy B. W innym wypadku niedostatek może dotyczyć witaminy C, co wbrew pozorom dotyczy nie tylko osób palących papierosy.

Suplementacja witamin u dzieci

W przypadku osób najmłodszych suplementacja witamin powinna odbywać się po konsultacji z kompetentnym lekarzem lub dietetykiem. Wynika to z faktu, że we wczesnych okresach diety kształtuje się wiele funkcji organizmu, w tym również zdolność pobierania określonych substancji odżywczych z pożywienia. Długotrwałe podawanie dziecku witamin bez konsultacji z lekarzem może więc nie stanowić dobrego pomysłu.

Więcej na temat witamin i zdrowego stylu życia znajdziesz tutaj: https://deliciousbeauty.pl/kobiece-sprawy/zdrowie/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl