Życie ze stomią wiąże się często z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Osoby, których dotyczy ta wyjątkowa sytuacja, muszą przyzwyczaić się do nowych warunków. Nie jest to z pewnością łatwe zadanie. Obecnie jednak medyczny sprzęt stomijny nieco ułatwia pacjentom wykonywanie codziennych czynności. Worki stomijne można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dodatkowo możliwe jest korzystanie z innych akcesoriów, które przynoszą jeszcze większą ulgę osobom dotkniętym tą trudnością. Czym dokładnie jest stomia i jakie są rodzaje worków?
Czym jest stomia?
Ludzki układ pokarmowy składa się z przewodu i gruczołów trawiennych. Ich głównym zadaniem jest pobieranie i trawienie pokarmów oraz wydalanie nieprzyswojonych składników. U osób zdrowych cały ten proces przebiega prawidłowo z naturalnym wykorzystaniem narządów organizmu. Niekiedy jednak dochodzi do pewnych nieprawidłowości i patologii w obrębie przewodu pokarmowego, które uniemożliwiają wydalanie resztek pokarmowych naturalnym sposobem. W takich sytuacjach konieczny jest zabieg chirurgiczny związany z wyłonieniem stomii.
Stomia to sztucznie utworzone połączenie pomiędzy jelitem cienkim, jelitem grubym lub moczowodem, a powierzchnią skóry. Umożliwia ona wydalanie kału lub moczu osobom dotkniętym poważnymi chorobami układu pokarmowego. Przyczyną takiego zabiegu mogą być nowotwory, zapalenie jelit, urazy lub wady wrodzone. Wyróżnić można 3 rodzaje stomii: ileostomię, kolostomię oraz urostomię. Różnią się one miejscem wyłonienia otworu.
Czym są worki stomijne?
Aby osoby ze stomią miały możliwość normalnego funkcjonowania, stosuje się specjalne systemy, czyli tak zwane worki stomijne. Są to małe zbiorniki, które przyczepia się do skóry wokół stomii. Ich zadaniem jest zbieranie moczu lub kału. Nosi się je pod ubraniem, dlatego są niewidoczne dla otoczenia. Materiał, którego są wykonane, jest całkowicie wodoodporny, dzięki czemu nie ma potrzeby odklejania worka nawet na czas kąpieli.
Zmiana zbiornika zależy od jego typu i indywidualnych potrzeb. Niektóre należy opróżniać codziennie, a inne co 3-4 dni. Aby worki stomijne spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dopasowane do pacjenta. Ich rodzaj zależy od typu stomii i własnych preferencji. Ważna jest też prawidłowa higiena i pielęgnacja.
Rodzaje worków stomijnych
Wśród worków stomijnych wyróżnia się kilka rodzajów. Różnią się one między sobą budową, przeznaczeniem oraz sposobem używania.
Worki otwarte – wyposażone są w specjalne zapinki. Dzięki temu można je opróżniać i wykorzystywać ponownie. Ważna jest tutaj higiena, czyli dokładne opłukanie worka. Wykorzystywane są przez pacjentów z ileostomią i kolostomią. Worki stomijne otwarte często posiadają specjalny system filtracyjny, który pochłania zapachy i zapobiega napełnianiu się worka gazami.
Worki zamknięte – przeznaczone są do jednorazowego użytku. Nie trzeba ich opróżniać, po napełnieniu należy odczepić worek i wyrzucić go razem z zawartością. W ich przypadku również stosuje się filtry odprowadzające gazy.
Worki urostomijne – posiadają specjalny kranik, który umożliwia odprowadzanie moczu. Wyposażone są także w system antyrefleksowy, który zapobieganiu cofaniu się płynu. Zmniejsza on ryzyko infekcji układu moczowego.
Worki stomijne można podzielić też na jednoczęściowe i dwuczęściowe. W przypadku tych pierwszych płytka jest połączona z workiem i nakleja się ją bezpośrednio na brzuch. Worki dwuczęściowe pozwalają na wymianę bez odklejania płytki.
Ulga w codziennym funkcjonowaniu
Sprzęt stomijny jest niezbędny po zabiegu wyłonienia stomii. Pozwala on na swobodne wykonywanie codziennych czynności i cieszenie się życiem. Korzystając z worka stomijnego można pracować, brać udział w życiu towarzyskim, a nawet uprawiać sport. Jednak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu, który będzie charakteryzował się wysoką jakością. W sklepie internetowym firmy Med-Partner znaleźć można zarówno worki otwarte, zamknięte, jak i urostomijne. W ofercie dostępne są też akcesoria pielęgnacyjne, takie jak chusteczki, kremy czy pianki. Pozwolą one na zachowanie higieny i poprawią komfort codziennego funkcjonowania.
Be First to Comment