Press "Enter" to skip to content

Co zawiera czystek?

Czystek jest jedna z najsilniej działających roślin. Od wieków uważany jest uniwersalny lek na wiele schorzeń chorób i dolegliwości. O jego sile świadczą znajdujące się w nim substancje, które nie tylko działają prozdrowotnie, ale i nie uzależniają oraz nie wywołują efektów ubocznych nawet w przypadku regularnego stosowania czystka. Do podstawowych właściwości tej rośliny zalicza się działanie antybakteryjne i antywirusowe, usuwanie toksyn z organizmu, podnoszenie odporności immunologicznej oraz opóźnienie procesów starzenia się. Jakie składniki rośliny posiadają za tak wiele właściwości? Zobacz, co zawiera czystek.

Polifenole w czystku

Przede wszystkim w czystku zawarte są silne antyoksydanty, czyli polifenole. To właśnie one mają największy wpływ na nasze zdrowie. Stanowią one największą grupę naturalnych przeciwutleniaczy. W czystku jest ich największe nagromadzenie. Ich zadaniem jest hamowanie powstawania wolnych rodników, które odpowiadają za wywołanie chorób i infekcji. Oprócz tego polifenole w czystku minimalizują działanie enzymów utleniających oraz wiążą się z jonami metali. Polifenole działają profilaktycznie i leczniczo, ponieważ same utleniają się, zapobiegając tym samym utlenianiu się innych istotnych dla organizmu związków, co może prowadzić do choroby. Ponadto wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwalergiczne.

Olejki eteryczne w czystku

Zastanawiając się, co zawiera czystek należy również przyjrzeć się olejkom eterycznym. Tych również duże pokłady znajdziemy w roślinie pochodzącej z Europy południowej. W czystku znajdziemy olejki działające przeciwgrzybicze, antywirusowo oraz antybakteryjnie. Sprawia to, że czystek uważany jest za naturalny antybiotyk, który skutecznie zapobiega oraz leczy grypę, przeziębienie czy boreliozę. Najwięcej olejków eterycznych o działaniu antywirusowym znajdziemy w czystku kreteńskim, natomiast olejki przeciwgrzybiczne znajdują się głównie w czystku landanowym, czyli żywicowym.

Co zawiera czystek?

Niewątpliwie czystek jest ziołem, które może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Wykorzystywany jest w wielu terapiach oraz jako profilaktyka różnego rodzaju chorób.  Mówiąc o tym co zawiera czystek, przede wszystkim mówimy o polifenolach, których pozytywne działanie na organizm jest bardzo duże. To właśnie ze względu na ich dużą liczbę znajdująca się w czystku roślina ta zyskała taką popularność.  W suszu z czystka znajdziemy o wiele więcej polifenoli niż w jeszcze do niedawna uważany za najzdrowszy napój świata zielonej herbacie. Należy jednak pamiętać, że chcąc skorzystać z działania różnorodnych substancji zawartych w czystku, napary z niego należy pić regularnie.

[Głosów:10    Średnia:2.9/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl