Press "Enter" to skip to content

Właściwości lecznicze czystku – 4 dolegliwości w których pomaga to zioło

Już od wieków na ziemiach wokół basenu Morza Śródziemnego i w Azji znane są właściwości lecznicze czystku. Ta niepozorna roślina uprawiana jest też w naszym kraju, a jej działanie sprawia, że ma coraz większe grono zwolenników. Do najważniejszych właściwości czystka należą:

  • oczyszczanie organizmu,
  • działanie antyoksydacyjne,
  • leczenie trądziku,
  • walka z drobnoustrojami.

Oczyszczanie organizmu

Polska nazwa tego zioła może sugerować jedną z najważniejszych właściwości, jakimi cechuje się ta roślina. Rzeczywiście, czystek działa oczyszczająco na organizm. Przy regularnym stosowaniu już na samym początku kuracji odczuwalne jest oczyszczanie się organizmu z toksyn i metali ciężkich. Z uwagi na to, spożywanie naparu z czystku zalecane jest mieszkańcom dużych miast, którzy narażeni są na wchłanianie szkodliwych substancji ze spalin samochodowych. Także palacze powinni zainteresować się tym ziołem, co może zmniejszyć szkodliwe działanie tytoniu na ich organizmy.

Działanie antyoksydacyjne

Wolne rodniki w naszym organizmie to substancje, które przyczyniają się do postępowania procesów starzenia. Wolne rodniki odpowiadają również za zmiany rakowe w naszym organizmie. Tymczasem czystek zawiera polifenole, które są silnymi naturalnymi antyoksydantami. To one zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu roślina zapobiega starzeniu się. Dodatkowo wpływa na ograniczenie stanów zapalnych w naszym ciele. Pozwala to wykorzystywać napar z czystka także wśród alergików, którzy łagodzą objawy alergii podczas największego pylenia roślin.

Leczenie trądziku

Jak wiadomo, trądzik powstaje w wyniku oczyszczania się organizmu. To zawarte wewnątrz naszego ciała toksyny uwalniają się, tworząc nieprzyjemne i mało estetyczne wypryski na twarzy i innych częściach ciała. Dlatego działanie na skórę za pomocą kremów i innych środków kosmetycznych stanowi jedynie walkę z objawami, a nie usuwanie przyczyny.

Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest dieta i ograniczenie dostarczania toksycznych substancji. Jak już wspomniano wcześniej, czystek ma właściwości, które pozwalają na usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki temu walka z trądzikiem może okazać się znacznie skuteczniejsza.

Walka z drobnoustrojami

Zarówno ziele czystka, jak i jego liście mogą pomóc w walce z drobnoustrojami w naszym organizmie. Wywary z tych części zioła działają przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, a także przeciwwirusowo. Wywar można stosować podczas wystąpienia objawów, jednak najskuteczniejsze działanie jest wówczas, kiedy spożywamy go regularnie.

[Głosów:89    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl