Press "Enter" to skip to content

Herbata z czystka

Popularność naturalnych preparatów roślinnych stale rośnie. Zastępują one tabletki i suplementy diety oferowane przez firmy farmaceutyczne. Wiele osób sięga po nie, wierząc w ich skuteczność, szerokie zastosowanie oraz prozdrowotny charakter. Większość preparatów posiada takie cechy, jednym z tych popularniejszych jest czystek. Jego właściwości ponownie odkryte zostały dopiero niedawno, a mimo to staje się on ziołem, po które sięgamy coraz częściej. Bezpieczny dla każdego, nieposiadający skutków ubocznych nie tylko pomaga w profilaktyce, ale i w leczeniu rozmaitych schorzeń, chorób i dolegliwości. Jedną z najczęściej stosowanych kuracji czystkiem są napary do picia. Zobacz, co musisz wiedzieć o herbacie z czystka.

Czystek to krzew znany od bardzo dawna. Rośnie dziko na w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Jego produkcją na skalę masową zajmuje się przede wszystkim Turcja, Grecja i Albania. W najpopularniejszej odmianie występuje w firmie słodkiej i gorzkiej (smak). Susz słodki produkowany jest w dwóch pierwszych wyżej wy minionych krajach i składa się z liści i kwiatów. Czystek z Albanii to preparat uzupełniony o łodygę. To właśnie ona nadaje naparowi gorzki smak. Powszechnie uważa się, że łodyga czystka nie zawiera wartościowych dla organizmu substancji, stąd też chcąc kupić wysokiej jakość preparat, należy unikać suszu z jej dużą zawartością.

Właściwości herbaty z czystka

Herbatę z czystka zaparza się z wrzątku oraz suszu. Do zaparzenia wystarczy jedna łyżeczka rozdrobionej rośliny. Otrzymany napar ma takie same właściwości jak krzew czystka. Oznacza to, że zawiera bardzo duże ilości antyoksydantów tzw. polifenoli. Wpływa one na podwyższenie odporności immunologicznej organizmu oraz neutralizują działanie wolnych rodników, które odpowiadają liczne choroby i dolegliwości. Antyoksydanty pozwalają na samoistna zwalczenie przez organizm infekcji wirusowych i bakteryjnych. Regularne picie herbaty z czystka pozytywnie wpływa również na urodę. Pozwala na pozbycie się łupieżu, łuszczycy czy grzybicy. Zwalczane przez czystek wolne rodniki pozwalają także na długo zachować młodość i opóźnić starzenie się skóry i organizmu. Stąd też panie dbające o swoją urodę nie tylko powinny pić herbatę z czystka, ale także i zainwestować w kosmetyki, które w swoim składzie zawierają ten preparat. Czystek sprawi, że cera i skóra będzie właściwie nawodniona, nawilżona, sprężysta i elastyczna.

Czystek doceniany jest również przez medycynę. Systematyczne picie naparu ziołowego lekarze zalecają osobom, które mają problemy z sercem lub układem krwionośnym. Czystek ma zapobiegać powstawaniu miażdżycy, osadzaniu się cholesterolu na ściankach naczyń, powstawaniu zatorów i zakrzepów. Plusem jest także jego działanie oczyszczające. Z jego pomocą organizm pozbywa się toksyn, czy metali ciężkich. Stąd herbatę z czystka powinni pić palacze, osoby pracujące w dużym zapyleniu czy mieszkające w dużych miastach ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza.

Co ciekawe właściwością herbaty z czystka jest również zapobieganie boreliozie, czyli chorobie przenoszonej przez kleszcze. Systematyczne picie naparu sprawia, że skóra wydziela zapach odstraszający te szkodniki. Właściwości te można wykorzystać zarówno w stosunku do człowieka, jak i domowych zwierząt, którym należy skropić sierść, aby uchronić przed ukąszeniami kleszcza.

Herbata z czystka – co trzeba o niej wiedzieć?

Popularność czystka sprawiała, że herbatę z niego można dostać niemal wszędzie. Dostępna jest w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i tych zielarskich. Kupując ją, należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy susz jest wysokiej jakości, a przez to będzie pozytywnie wpływał na organizm. Najwyższej jakości, a przez to najdroższe są cięte liście czystka. Pochodzą one z Grecji lub Turcji i charakteryzują się niezwykle łagodnym smakiem. Susz zawierający łodygę jest gorzki w smaku i zawiera mniej ważnych dla organizmu związków. Podobnie jest z herbatą w torebkach czy tą ze zmielonymi na miazgę liśćmi.

Efekty działania herbaty z czystka

Pierwsze efekty działania herbaty z czystka można zauważyć już po tygodniu, jednak aby mówić o daleko idących i zauważonych zmianach w organizmie kuracje należy stosować przez co najmniej miesiąc. W ciągu 30 dni codziennie należy pić minimum jedną szklankę naparu dziennie, chociaż zalecane jest spożywanie od 3 do 4 porcji każda po 150 ml. Picie więcej ilości herbaty nie jest jednak szkodliwe. Czystka nie można przedawkować, jego spożywanie nie niesie również za sobą efektów ubocznych. Herbatę mogą pić zarówno osoby borykające się z różnymi schorzeniami, jak i całkowicie zdrowe. Napar jest bezpieczny dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

Herbacie z czystka przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych. Duża część z nich nie została jeszcze potwierdzona przez badania kliniczne. Nie ma jednak wątpliwości, że regularne picie naparu dodaje energii, poprawia samopoczucie oraz działa na podobnych zasadach jak efekt placebo. Wszystko to sprawia, że po herbatę z czystka sięga coraz więcej osób.

[Głosów:26    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl