Press "Enter" to skip to content

Czystek a depresja

Czystek to zioło, które stosowany jest głównie w walce z wirusami, bakteriami i grzybami. Duża zawartość polifenoli sprawia, że jest on skutecznym lekiem na przeziębienie czy grypę, a także wspomaga kuracje farmakologiczne poważniejszych schorzeń związanych np. z układem oddechowym czy krążenia. Warto jednak wiedzieć, że czystek jest też ziołem na poprawę nastroju. Można traktować go jako ziołowy wspomagacz na brak optymizmu i chandrę. Dodaje on energii oraz poprawia humor. Czy jednak czystek pomaga na depresje? Zobaczcie sami.

Depresja czy chandra?

Zły humor wywołany nadmiarem obowiązków czy wiosennym/jesiennym przesileniem u wielu osób nazywany jest depresja. Należy jednak pamiętać, że depresja to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. O ile chwilowej chandrze, spadkowi energii i złemu samopoczuciu da się szybko zaradzić i można sobie poradzić z nimi samodzielnie, to depresja wymaga wizyty u lekarza specjalisty i długotrwałego leczenia. W tym stosuje się zazwyczaj leki farmakologiczne, które wymóc można kuracjami ziołowymi. Ziołowe napary mają poprawić samopoczucie oraz zminimalizować niechęć do świata, a także wspomóc działanie medykamentów.

Czystek a depresja – jakie zioła stosować na układ nerwowy?

Chcąc ukoić nerwy oraz pozbyć się złego samopoczucia warto stosować napary ziołowe, które dodają organizmowi energii oraz pozytywnie wpływają na działanie układu nerwowego. Do takich roślin zalicza się m.in. czystek. Jego właściwości pozwalają na podwyższenie witalności, zwalczenie chandry i ogólną poprawę samopoczucia. Dla lepszego działania i poprawienia skuteczności w walce na linii czystek a depresja susz z tej południowo europejskiej rośliny można mieszać z innymi ziołami, które podobnie wpływają na układ nerwowy. Do takich roślin zalicza się:

  • dziurawiec – jest to ziele uważane za uniwersalny lek; zawiera wiele substancji czynnych, które wielokierunkowo działają na organizm człowieka; w dziurawcu znajdziemy m.in. związki antranoidowe, glikozydy flawonoidowe, garbniki katechinowe, olejek eteryczny, hiperycynę, kwasy organiczne, cholinę, fitosterole, pektyny, cukry, kwas askorbinowy, witaminę K, sole mineralne; jednak przeciwdepresyjne działanie dziurawca wynika z zawartej w nim hiperycynie, które pozwala na zwiększenie stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a przez to poprawia nastrój.
  • melisa – antydepresyjne działanie czystka można połączyć z uspokajającymi  i odprężającymi właściwościami melisy; właściwości tego zioła wynikają z zawartości w niej olejków eterycznych kariofilenu oraz cytralu; dzięki temu obniża się próg wrażliwości układu ośrodkowego, poprawia odporność na stres, zmniejsza napięcie oraz poprawia nastrój.

[Głosów:31    Średnia:2.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl