Czystek to zioło, które powoli staje się tak samo uniwersalne, jak dziurawiec. Dzięki dużej zawartości prozdrowotnych substancji i olejków pomaga w ogólnej profilaktyce oraz pozwala wspomóc terapie farmakologiczna przy wielu chorobach. Nie inaczej jest w przypadku zatok. Zapalenie zatok zarówno tych przyczołowych, jak i nosowych jest powszechnym schorzeniem, które jest trudne do wyleczenie. Bardzo często powraca wielokrotnie, a nieleczone towarzyszy nieustannie. Z chorymi zatokami możemy mieć do czynienia bez względu na wiek. Dolegliwości związane z bólem zatok może złagodzić regularne picie czystka. Zobacz jak czystek działa na zatoki.
Kuracje ziołowe na zatoki
Na dolegliwości związane z zatokami najbardziej narażeni jesteśmy w okresie jesienno – zimowym oraz wtedy, gdy panuje duże prawdopodobieństwo złapania grypy lub przeziębienia. Zatoki zazwyczaj leczy się kuracjami farmakologicznymi, warto jednak pamiętać o zastosowaniu medycyny naturalnej. Przez lata chore zatoki leczone były z wykorzystaniem ziół. Stosowano je w formie kompresów, inhalacji, okładów i płukanek. Zioła na zatoki przynoszę bowiem szybko ulgę oraz minimalizują bolesne dolegliwości. Aby jednak mówić o ich skuteczności, kuracje należy stosować zaraz po tym, jak zauważy się pierwsze objawy chorych zatok. W przypadku czystka można wykorzystywać go zarówno przy chorobach zatok czołowych, jak i nosowych, szczękowych czy sitowych.
Czystek na zatoki – dlaczego działa?
Ból zatok bardzo często spowodowany jest nagromadzeniem baterii. Przyczyną zapalenia zatok może być również zakażeniem lub reakcja uczuleniowa. Ze wszystkimi tymi przyczynami świetnie poradzi sobie czystek. Roślina ta działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie oraz przeciwbakteryjnie. Zawarte w niej antyoksydanty hamują rozwój histaminy, która odpowiada za reakcje alergiczne.
Czystek na zatoki – jak go stosować?
Czystek na zatoki można stosować i zewnętrznie i wewnętrznie. W leczeniu wewnętrznym stosuje się herbaty i napary z czystka. Ich zadaniem jest wspomóc pracę nerek oraz układu moczowego, a także poprawić wydolność górnych dróg oddechowych. Leczenie zewnętrzne to natomiast stosowanie kompresów oraz okładów nasączonych wywarem z czystka. Ziele czystka stosowane jest również do inhalacji. Roztwór do inhalacji z czystka przygotowuje się z 3 łyżek suszu oraz gorącej wody. Opary znad naczynia wdycha się ok. 15 minut.
Działanie czystka na zatoki zostało potwierdzone przez wiele osób, które od lat zmagały się z tą chorobą. Z ich historii wynika, że regularne stosowanie tej rośliny czy to w formie herbatek czy okładów lub inhalacji pomogło im w leczeniu zapalenia zatok, nawet tego przewlekłego.
Be First to Comment