Kuracje czystkiem stają się coraz popularniejsze. Zioło to wiele osób stosuje przede wszystkim do odtruwania organizmu i usuwania z niego metali ciężkich oraz toksyn. Jednak takie zastosowanie to nie jedyne możliwości, jakie daje ziele czystka. Może on być wykorzystywane w medycynie do profilaktyki oraz leczenia oraz w kosmetologii do leczenia chorób skórnych lub hamowania procesów starzenia się. Chociaż czystek jest popularnym lekiem roślinnym, to jeszcze nie każdy o nim słyszał. Ci, którzy dopiero odkrywają prozdrowotne właściwości czystka, zastanawiają się nad tym na co można go stosować, a także szukają informacji na temat przeciwwskazań zażywania tego preparatu ziołowego oraz skutkach ubocznych jego stosowania.
Czym jest i jak zażywać czystek?
Czystek jest suszem pochodzącym z niewielkiego, dziko rosnącego krzewu w basenie Morza Śródziemnomorskiego. Uprawia się go przede wszystkim w Grecji, Turcji i Albanii. Do przygotowania suszu wykorzystuje się liście, kwiaty oraz opcjonalnie łodygi krzewu. Czystek dziś można zakupić w formie suszu lub tabletek. Najpopularniejszą formą kuracji czystkiem są wykonane z niego herbatki. Takie należy spożywać co najmniej przez miesiąc w dawce nie mniejszej niż jeden kubek dziennie. Zastosowanie czystka w mniejszej ilości sprawia, że jego wpływ na organizm pozostaje niewidoczny.
Przeciwwskazania do zażywania czystka
Najczęściej czystek spożywany jest w formie naparu, czyli herbaty wykonanej z suszu. W tym przypadku praktycznie przeciwwskazania do prowadzenia takiej kuracji nie istnieją. Herbata z czystka, a także tabletki z tej rośliny są bezpieczne praktycznie dla każdej osoby. Mogą spożywać je zarówno osoby cierpiące na przewlekłe choroby, jak i zdrowie. Czystek nie powinien również wywołać negatywnych skutków u małych dzieci, nawet kilkumiesięcznych niemowlaków oraz kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Jednak w przypadku tych ostatnich grup zaleca się skonsultowanie z lekarzem rozpoczęcia terapii. Jest to ważne, szczególnie jeśli z pomocą tego preparatu roślinnego chce się rozpocząć oczyszczenie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Jedynym przeciwwskazaniem do picia herbatek z czystka jest uczulenie na tę roślinę. Wtedy to w trakcie kuracji mogą występować uciążliwe dla codziennego funkcjonowania objawy np. podwyższony stan gorączkowy, wysokie ciśnienie czy wysypka.
Skutki uboczne stosowania czystka
W przypadku kuracji czystkiem skutki uboczne praktycznie nie występują. Zioła jest jednym z najbezpieczniejszych dla zdrowia. Nawet picie więcej niż jednego kubka herbaty z czystka dziennie nie niesie a sobą negatywnych konsekwencji dla organizmu. Ta właściwość odróżnia czystek od innych ziół i leków roślinnych, w których istnieje ryzyko przedawkowania. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże spożycie czystka lub popijanie nim posiłków może przyczynić się do pojawienia się anemii lub zahamowaniu przyswajania żelaza przez organizm. Aby zminimalizować te skutki uboczne, trzeba dbać o to, aby herbatą z czystka nie popijać posiłków. Warto również pamiętać, że czystek jest ziołem stosowanym w profilaktyce. Mimo swojego szerokiego zastosowania nie może być traktowany na równi z terapią farmaceutykami. Stąd też niezalecane jest odstawianie leków przepisanych przez lekarza i leczenie się samym czystkiem. Takie postępowanie może doprowadzić do rozwoju i przyspieszenia postępów choroby.
Dawkowanie czystka
Chociaż picie czystka nawet w dużych ilościach nie wywołuje skutków ubocznych, to i też nie poprawia czy nie wzmacnia jego działania. Chcąc prowadzić skuteczną kurację, dawkę najlepiej jest dostosować do tej optymalnej i zalecanej przez lekarzy. W przypadku, gdy decydujemy się na stosowanie tabletek z czystka, dawkowania należy uzależnić od wskazań producenta preparatu. Zazwyczaj zaleca on zażywanie nie więcej niż 2 tabletek dziennie przez miesiąc czasu. Prowadząc kurację herbatka czystka jej spożycie warto ograniczyć do 2-4 porcji dziennie po około 150 ml. Większe dawki nie dają już danego efektu. Z suszu lub torebki ekspresowej z czystkiem należy parzyć nie więcej niż 4 porcje naparów. Zbytnie ich eksploatowanie sprawia, że susz traci swoje właściwości lecznicze. Należy również pamiętać, aby czystek stosować miesiąc, a następnie dać organizmowi odpocząć. W innym przypadku przyzwyczai się on do działania zioła i nie będzie na nie właściwie reagował.
Chociaż czystek uważany jest za bezpieczny lek roślinny, to jak tak w przypadku każdego suplementu diety należy zachować zdrowy rozsądek. Zażywanie czystka dobrze jest połączyć ze zrównoważoną dietą oraz stosować go w optymalnych ilościach. Picie zbyt dużej liczby naparu czy łykanie kilku tabletek dziennie nie przyspieszy działania czystka na organizm. Warto o tym pamiętać i przy kuracji ziołem postawić na systematyczność, regularność, a także wysokiej jakości preparaty. Susz z wyższej półki to ten, który zawiera jak najwięcej ciętych liści i jak najmniej łodyg. Smak takiego suszu jest łagodny a liczba składników pozytywnie wpływających na organizm o wiele większą niż w przypadku suszu składającego się głównie z łodyg czystka.
Be First to Comment