Czystek to zioło, które zyskuje na popularności. Zawdzięcza ją swoim licznym właściwościom oraz szerokiemu zastosowaniu. Co ważne z jego pozytywnego wpływu na organizm mogą korzystać osoby i chore i zdrowe, kobiety w ciąży, a nawet małe dzieci. Zażywanie czystka nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków, a jego przedawkowanie nie jest możliwe. Wprowadzenie czystka do diety sugerują już nie tylko dietetycy, ale i lekarze. Roślina wykorzystywana jest przy profilaktyce wielu choroba, a także przy leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Zobacz, jakie są właściwości czystka i kiedy warto stosować ten preparat roślinny.
Czym jest czystek?
Wbrew powszechnej opinie czystek nie jest ziołem a krzewem. Uprawia się go w okolicach basenu Morza Śródziemnomorskiego, dokładnie w Turcji, Grecji i Albanii. W zależności od tego, z jakiego regionu pochodzi taki ma smak. Susz, który zawiera więcej gałązek, charakteryzuje się gorzkim smakiem, ten składający się natomiast z liści i kwiatów jest łagodniejszy. Z uzyskanego głównie z liści suszu można sporządzać herbatę z czystka, która jest najpopularniejszą formą przyjmowania tego ziołowego preparatu. Jeśli chce się, aby napar był przygotowany z wysokiej jakości produktu, warto wybierać tylko ten z upraw ekologicznych, poddawany systematycznym kontrolą oraz zawierający tylko i wyłącznie liście. Taki szusz będzie miał najlepsze działania, a efekty kuracji będą widoczne szybciej.
Właściwości zdrowotne czystka
Nie ma wątpliwości, że czystek działa na organizm człowieka niezwykle pozytywnie. Ten wpływ jest wynikiem substancji, jakie zawarte są w tym preparacie roślinnym. Przede wszystkim za prozdrowotne właściwości czystka odpowiadają antyutleniacze, które się w nim znajdują. Nie tylko opóźniają one procesy starzenia się, ale i zapobiegają wielu chorobom m.in. tym nowotworowym. Antyutleniacze, które znajdziemy w czystku to polifenole. Są one niezwykle silne, co pozwala im na ochronę struktury DNA przed rozpadem czy mutacjami. Oprócz polifenoli czystek zawiera także całą serię olejków przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych oraz przeciwbakteryjnych. Wszystko to sprawia, że wiele osób uważa czystek za lek na wszystko. Niestety mimo jego ogromnego pozytywnego wpływu na organizm nie jest on w stanie wyleczyć każdej choroby. Nie ma również badań klinicznych potwierdzających, że czystek jest lekarstwem na raka czy boreliozę. Aktualnie napary, herbaty i tabletki z tego zioła przepisywana są profilaktycznie. Mają one poprawić samopoczucie, podwyższyć odporność organizmu oraz przywrócić wiarę w wyzdrowienie.
Czystek a oczyszczenie organizmu
Wiele miejsca poświęca się również czystkowi jako preparatowi wspomagające oczyszczanie organizmu. Picie naparów lub zażywanie tabletek z czystka polecane jest przede wszystkim palaczom, osobom mieszkającym w dużych miastach czy pracujących w złych warunkach. To one narażone są na wprowadzenie do organizmu dużych ilość metali ciężkich, których można pozbyć się stosując kurację czystkiem. Aby jej efekty były widoczne, należy przeprowadzić ją przez dłuższy okres czasu. Minimalny okres to 30 dni, chociaż niektórzy specjaliści zalecają detoksykację organizmu trwającą nawet pół roku. Decydując się jednak na tak długie zażywanie czystka, należy pamiętać, aby po miesiącu zrobić krótką przerwę. Nie przyzwyczai to organizmu do działania rośliny. Należy również pamiętać, że zbyt krótkie zażywanie czystka lub też zażywanie go w małych ilościach nie przyniesie żadnych efektów i będzie nieskuteczne.
Chociaż zażywanie czystka nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków ubocznych, to przy prowadzeniu długookresowej terapii odtruwającej mogą pojawić się silne reakcje. Do takich zalicza się wysokie ciśnienie, wysypkę lub podwyższoną temperaturę. W takich przypadkach rekomendowane jest przerwanie detoksykacji organizmu. Wyżej opisane efekty uboczne mogą być reakcja alergiczną lub sprzeciwem organizmu na zbyt ostre oczyszczenie.
Inhalacje czystkiem
Najpopularniejszymi formami zażywania czystka jest herbata oraz tabletki. Nie są to jednak jedyne możliwości, jakie daje czystek. Równie często stosuje się go do inhalacji. Pomaga on w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych. Inhalacje czystkiem może stosować każdy, ale w przypadku małych dzieci swoja decyzje warto skonsultować z lekarzem. Wynika to z tego, że czystek może być silnie uczulający w przypadku najmłodszych pacjentów.
Jak widać, czystek ma bardzo dużo właściwości. W większości opierają się one na profilaktyce i wspomagają leczenie farmakologiczne. Czystek wykorzystuje się jednak nie tylko w medycynie, ale i kosmetologii. Jest on składnikiem wielu kosmetyków, które mają za zadanie nawilżać i odświeżać skórę, a także hamować efekty starzenia się. Popularności i zapotrzebowanie na ten preparat roślinny stale więc rośnie, a badanie kliniczne co rusz potwierdzają jego prozdrowotne działanie na organizm i możliwości leczenia wielu chorób i schorzeń. Nie można jednak zapominać, że aktualnie czystek nie jest lekiem samym w sobie. Można wspomagać nim terapie farmakologiczna, ale na jego rzecz nie warto z niej rezygnować.
Be First to Comment