Press "Enter" to skip to content

Zioło czystka

Zioło czystka jest popularnym środkiem profilaktycznym. Naturalne i bezpieczne stosowane jest, aby złagodzić dolegliwości bólowe, wzmocnić organizm oraz poprawić samopoczucie. Bogate właściwości prozdrowotne sprawiają, że zioło czystka stosowane jest przy wielu chorobach i schorzeniach. Pomaga w leczeniu drobnych urazów i ranek, przeziębieniu i grypie oraz poważniejszych chorobach takich jak nowotwory. Trzeba jednak pamiętać, że zioło czystka nie jest farmaceutykiem i nie może zastąpić leków przepisywanych przez lekarza. Jest ono dodatkiem do terapii, który ma wzmocnić organizm. Zanim więc zacznie się stosować kuracje naparem z czystka, warto dowiedzieć się więcej o właściwościach tej rośliny.

Czym jest zioło czystka?

Zioło czystka, które możemy kupić w aptece czy sklepie zielarskim jest suszem wytwarzanym z liści, kwiatów i opcjonalnie łodyg krzewu czystka. Zioło to chociaż popularne nie może być jednak uprawiane w każdych warunków. Jego krzewy rosną w ciepłym klimacie. Uprawiane jest przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego, głównie w Grecji, Albanii oraz Turcji. W zależności od tego, z jakiego regionu pochodzi, jaki jest skład suszu oraz odmiana zioła czystka taki jest jego smak. Z bardziej gorzkim mamy do czynienia, jeśli w suszu znajdzie się dużo łodyg. Szusz wykonany z liści jest lepszej jakości i posiada łagodniejszy smak.

Właściwości zioło czystka

Czystek tak popularny stał się przede wszystkim przez swoje prozdrowotne właściwości. Jeszcze do niedawno zioło to nie było powszechnienie znane, a za najzdrowszy napój uważało się zieloną herbatę. Dziś zioło czystka jest dla niej dużą konkurencją. Zawiera o wiele więcej niż ona polifenoli pozytywnie wpływających na ludzki organizm. Substancje te szerzej znane pod nazwą antyutleniaczami, spowalniają proces starzenia się, podnoszą odporność organizmu oraz chronią DNA przed rozpadem oraz mutacjami. Właściwościami zioło czystka jest również duża zawartość substancji antywirusowych, antygrzybicznych oraz antybakteryjnych. Wszystko to sprawia, że zioło czystek można stosować przy wielu dolegliwościach, chorobach i schorzeniach. Napary ziołowe mogą nie tylko im zapobiegać i minimalizować ryzyko występowania, ale łagodzić dolegliwości.

Jak działa zioło czystek?

Mówiąc o prozdrowotnym działaniu zioło czystka, na myśli ma się przede wszystkim jego właściwości oczyszczające. Napary z czystka pozwalają na pozbycie się z organizmu metali ciężkich oraz toksyn. Ich nadmiar może nie tylko negatywnie wpływać na codzienne samopoczucie, ale także i prowadzić do chorób. W związku z tym osoby często narażona na działanie substancji szkodliwych, palacze czy też te, które ogólnie czują się osłabione, powinny regularnie stosować kuracje czystkiem. Ta obejmuje co najmniej miesięczne picie herbaty ziołowej lub przyjmowanie czystka w postaci tabletek. W przypadku naparów zalecana dawka to ok. 3-4 podje dziennie po ok. 150 ml, przy czy warto zaznaczyć, że herbaty z czystka nie da się przedawkować. Osoby decydujące się na kuracje tabletkami czystka ich dawkowanie muszą uzależnić od wskazań producenta preparatu. Zazwyczaj zalecane jest zażywanie nie więcej niż 2 tabletek dziennie.

Zioło czystek na komary i kleszcze

Zioło czystek często wykorzystuje się również jako środek owadobójczy. W tym zakresie zazwyczaj stosuje się go zewnętrze – pryskają ubrania lub sierść zwierzaka. Intensywny zapach odstrasza insekty takie jak komary czy kleszcze. Wielu ekspertów twierdzi również, że regularne picie herbaty z czystka zmienia zapach potu, który staje się nieprzyjemny dla owadów.

Czystek a wybielanie zębów – stomatologia estetyczna

Zioło czystka swoje zastosowanie znalazło w stomatologii estetycznej. Roślina, a dokładnie wywar z niej stosowany jest do wybielania zębów. Przygotowanym naparem należy wypłukać dokładnie jamę ustną po spożyciu posiłku oraz każdorazowo po umyciu zębów. Wspomoże to działanie wybielające.

Zioło czystek – przeciwwskazania i zalecenia

Zioło czystek uważane jest za bezpieczną roślinę, której spożywanie nie niesie za sobą skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chce się je stosować dłużej niż miesiąc, dobrze jest zrobić sobie kilkudniową przerwę w kuracji. Zalecenie to wynika z tego, że przy długim stosowaniu zioło czystka organizm przyczaja się do jego działania, a przez to zmniejsza się jego efektywność. Warto również mieć na uwadze, że spożywanie zioło czystka w zbyt dużej ilości może prowadzić do anemii oraz zmniejszyć przyswajanie żelaza z pożywienia. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy naparem popija się posiłki. Oprócz tego zioło czystek można stosować bez ograniczeń, ponieważ nie występują żadne efekty uboczne. Należy również wspomnieć, że przeciwwskazaniem do prowadzenia kuracji zioło czystkiem są alergie na tę roślinę. Występują one niezmiernie rzadko i zazwyczaj pojawiają się przy nadmiernym spożyciu zioło czystka i w czasie intensywnego oczyszczania organizmu. Ze względu na jej objawy należy zaprzestać oczyszczenia organizmu tym ziołem lub zmniejszyć dawkę, co powinno wyeliminować występowanie skutków ubocznych.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl