Press "Enter" to skip to content

Czystek czy bratek

Medycyna naturalna zna wiele sposób na leczenie różnych przypadłości i chorób. Wiele ziół ma podobne właściwości i może być stosowana na wymiennie. Tak jest m.in. z czystkiem i bratkiem polnym. Napary z tych dwóch roślin działa m.in. na zmiany skórne, w tym na trądzik. Ekstrakty z tych roślin znajdziemy w tabletkach czy kosmetykach, można je również przyjmować w formie naparów i herbatek. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej nie stosować jednocześnie tych dwóch roślin. Warto więc zastanowić się, czy przy leczeniu  wybrać czystek, czy bratek.

Bratek polny – właściwości

Bratek polny to znana i powszechnie dostępna roślina. Chociaż pochodzi z Azji, to obecnie uprawiana jest w Polsce. Kwiat ten ma wiele zastosowań. Wiele osób traktuje go jako roślinę ozdobną. Nie można jednak zapominać o jego właściwościach leczniczych. Zawiera on wiele cennych składników, takich jak saponiny, fenolokwasy, rutynę, antocyjany, cukry, sole mineralne, olejki eteryczne, karotenoidy, kwasy organiczne, witaminę C.

Taki skład sprawia, że bratek polny wykazuje działanie lecznicze i może pomoc przy wielu schorzeniach. Do jego właściwości zalicza się pomoc w oczyszczeniu organizmu, przemianie materii, uszczelnianiu naczyń krwionośnych, obniżanie ciśnienia krwi, działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, łagodzenie zmian skórnych, poprawę stanu włosów i paznokcie, prozdrowotny wpływ na oczy.

Jak więc widać bratek posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Warto jednak zaznaczyć, że zażywany w dużych dawkach może wywołać niepożądane efekty. Skutkami ubocznymi zażywania bratka polnego jest nadmierne pocenie się oraz biegunki.

Właściwości czystka

Podobne właściwości co bratek polny wykazuje również czystek. Zioło to chociaż znane od wieków, dopiero teraz powraca do łask. Jego prozdrowotne działanie związane jest przede wszystkim z zawartością w roślinie polifenoli, czyli bardzo silnych przeciwutleniaczy. Dzięki nim czystek działa oczyszczająco, antygrzybicznie, antywirusowo, antybakteryjnie, oczyszcza organizm, wspiera układ krwionośny i nerwowy, likwiduje problemy skórne, korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe, wybiela zęby, zmniejsza potliwość ciała i stosowany jest jako profilaktyka przeciwko wielu chorobom m.in. nowotworowym czy boreliozie. Picie czystka nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jest to zioło bezpieczne dla osób w każdym wieku i o każdym stanie zdrowia.

Czystek czy bratek?

Stosowanie kuracji ziołowych należy dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. Każdy organizm inaczej reaguje na zażywane preparaty roślinne. Obiektywnie rzecz ujmując większe właściwości prozdrowotne ma czystek, w którym zawartych jest najwięcej polifenoli i olejków eterycznych poprawianych zdrowie i urodę człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie należy korzystać z możliwości innych ziół znany w medycynie naturalnej.

[Głosów:15    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl