Napar z czystka to coraz popularniejszy napój. Właściwości tej rośliny w znaczący sposób wpływają na zdrowie i samopoczucie. Czystek pomaga w leczeniu poważnych schorzeń profilaktyce oraz dbaniu o urodę. Obecnie jego najpopularniejszym zastosowaniem jest leczenie przeziębienia i grypy oraz pomoc przy łagodzeniu skutków różnorodnych alergii. Oprócz tego napary z czystka polecane są w przypadku chorób układy oddechowego, krwionośnego, przy przeroście prostaty czy występowaniu nowotworów. Szerokie spektrum zastosować sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się jak dawkować czystek i czy jakie skutki uboczne może przynieść jego spożywanie.
Czystek tak jak każde zioło ma wspomóc leczenie i łagodzić pewne objawy. Nie jest on samodzielnym lekiem. Aby móc mówić o jego właściwy działaniu należy dobrze dobrać jego dawkę oraz uzbroić się w cierpliwość. Chociaż mówi się, że pierwsze efekty kuracji czystkiem widoczne są już po pierwszym tygodniu, to jednak w ziołolecznictwie liczy się przede wszystkim regularność i systematyka. Dopiero po dłuższym czasie picia naparów można u siebie zauważyć pozytywne zmiany.
Kto może być napar z czystka?
Rosnąca popularność czystka sprawiła, że po napar sięga coraz większa liczba osób. Wiele osób, które chciałoby go wdrożyć do swojej diety zastanawia się, kto może pić herbatę z czystka. Co do zasady napary z czystka mogą pić wszyscy. Ze względu na to, że nie zawierają one w sobie szkodliwych substancji, bez problemy można podawać je nawet małym dzieciom, osobom starszym czy kobietom w ciąży. Picie herbaty z czystka nie jest też przeciwskazaniem przy żadnej z chorób.
Czy można przedawkował napar z czystka?
Kolejną kwestią, jaką rozważa wiele osób jest dawkowanie czystka. Eksperci przekonują, że oprócz tego, że czystek jest bezpieczny, nie jest też szkodzi w żadnych ilościach. Jego spożywanie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Oznacza to, że herbatę z czystka można pić w nieograniczonej ilości. Warto jednak dawkowanie czystka tak zaplanować, aby jego wpływ faktycznie był pozytywny na zdrowie, a przede wszystkim odczuwalny.
Dawkowanie czystka
W zakresie dawkowania czystka istnieją pewne polecane zasady. Mają one sprawić, że napary będą pozytywnie i w miarę szybko wpływać na samopoczucie i zdrowie. Rozpoczynają kurację czystkiem, przede wszystkim należy pamiętać, że musi być ona prowadzona regularnie i systematycznie, jedynie wtedy jej efekty będą zauważalne.
Kolejną zasadą jest dobór odpowiedniej jakości rośliny. Napar najlepiej jest wykonywać z czystka ciętego, a nie i mielonego. Ważne jest, żeby susz zawierał jak najwięcej liści, a jak najmniej gałązek, które nie posiadają wartości odżywczych. Polecane jest również stosowanie czystka pochodzącego z upraw ekologicznych i poddawanych okresowym kontrolą. Taki susz najczęściej można dostać w aptece lub profesjonalnym sklepie zielarskim. Tam zakupić można zioła w różnych odmianach, jednak jeśli chce się wybrać tę najbardziej prozdrowotną, najlepiej jest kupić tzw. czystek kreteński. Wstępuje on w smaku łagodnym oraz nieco gorzkim. Czystek w każdej formie optymalnie jest spożywać w 3-4 porcjach dziennie po około 150 ml jedna porcja. W mniejszych ilościach działanie naparu może być nieodczuwalne.
Jak przygotować napar z czystka?
Najpopularniejszą formą spożywania czystka jest przygotowanie z niego naparu. Do jego sporządzenia wystarczy jedna łyżeczka suszonego zioła. Należy zalać ją wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Dla większego komfortu spożywania herbaty z czystka można oddzielić fusy od właściwego naparu. Z fusów można zrobić jeszcze kilka porcji wywaru. Oprócz tradycyjnego suszu w sklepach można kupić herbatę z czystka w postaci torebek do szybkiego zaparzania. Trzeba jednak pamiętać, że znajdujący się w nich czystek jest bardzo zmielony i rozdrobniony, przez co nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zawiera więcej liści, czy mniej wartościowych gałązek.
Czystek ma silnie ziołowy smak, stąd też wiele osób decyduje się na picie czystka z dodatkami. Dla polepszenia lub przytłumienia ziołowego smaku herbaty z czystka stosuje się plasterki cytryny lub jej sok, miód (należy go dodawać dopiero po ostygnięciu herbaty, tak aby nie stracił swoich właściwości) oraz stewię, która zastępuje biały cukier. Napar z czystka dobrze smakuje również z kostkami lodu i liśćmi mięty, kiedy to przybiera forma schłodzonej herbaty.
Czystek w tabletkach
Chociaż napary z czystka to najpopularniejsza forma stosowania tego zioła, to w aptekach można znaleźć również tabelki, które go zawierają. Decydując się na zażywanie czystka w postaci tabletek, trzeba pamiętać, że w kapsułkach oprócz niego znajduje się szereg innych substancji. W praktyce oznacza to, że dawkowanie należy uzależnić od wskazań na ulotce. Zazwyczaj przyjmuje się, że należy zażywać nie więcej niż 2 tabletki dziennie przed posiłkiem. Do reguł określonych przez producenta suplementu diety należy się ściśle stosować, ponieważ w przypadku tabletek przedawkowanie jest możliwe. Ograniczenia w zakresie tabletek z czystka sprawiają, że o wiele wygodniejsza jest kuracja z zastosowaniem naparu.
Be First to Comment