Charakterystyczne uczucie nieprzyjemnego ucisku, osłabione kojarzenie, kłopoty z koncentracją, a w związku z tym szybki lek na ból głowy – tak wygląda scenariusz przeciętnego dnia co czwartego z naszych rodaków. Statystyki dotyczące schorzenia jakim jest migrena są zatrważające. Wielu klasycznych Kowalskich niestety bagatelizuje notorycznie nawracające objawy, lekkomyślnie rezygnując z podjęcia walki z tą trudną do wyeliminowania, ale nie niemożliwą dolegliwością zdrowotną.
Pierwotny ból głowy
W medycynie to właśnie pojęciem pierwotnego bólu głowy określa się migrenę atakującą raptownie, niepostrzeżenie i niekiedy trwającą nawet parę dni pod rząd. Napadowe ataki wielokrotnie pociągają za sobą wywołujące ogromny dyskomfort symptomy neurologiczne. Z informacji zgromadzonych przez specjalistów wynika, że w polskiej populacji częstotliwość pojawiania się migreny to jakieś 30 procent, z czego trzy czwarte przypadków tyczy się płci żeńskiej. Rzadziej, ale również spotykane są intensywne bóle migrenowe u dzieci. W niemal 90 procentach, choroba ta dotyka ludzi przed czterdziestym rokiem życia. Lekarze alarmują, że wielu pacjentów, mimo zmagania się przez lata z regularnymi atakami migreny, nie decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowców, ograniczając się wyłącznie do zażywania szybkiego leku na ból głowy. Oczywiście tego rodzaju farmaceutyki okazują się w sytuacjach podbramkowych środkiem zbawiennym, ale warto mimo wszystko nie leczyć doraźnie, zaś określić przyczynę problemu i postarać się ją zlikwidować.
Sprawdź, czy to migrena
Klasyczna migrena to mocne uciski w głowie, które najczęściej pojawiają się po jednej stronie czaszki. Wielokrotnie, chorzy uskarżają się na pulsowanie, w szczególności przy wykonywaniu szybszych ruchów, aktywności fizycznej, schylaniu się, wyjściu na światło dzienne, oglądaniu telewizora. W cięższych przypadkach, migrenie towarzyszy nadwrażliwość na zapachy, dźwięki oraz nudności, a nawet wymioty. W skrajnych sytuacjach notowane są zaburzenia widzenia, a co za tym idzie rozmazanie obrazu, migające linie, czy plamki. Możliwe, że w trakcie ataku migrenowego pacjent będzie miał zdrętwiałą twarz, albo kłopoty z mówieniem. By nie dopuścić do powiększenia się poziomu bolesności, warto jak najszybciej, tuż po pojawieniu się pierwszych symptomów migreny, sięgnąć po szybki lek na ból głowy, który może skutecznie zahamować dolegliwość. Należy mieć świadomość, że migrena może rozwinąć się w zaledwie kilkanaście minut, a czas jaki potrzebny jest na osiągnięcie jej najsilniejszego natężenia to pierwsze dwie godziny od momentu, gdy zaczęliśmy odczuwać niepokojące symptomy. Przeważnie intensywne bóle ciągną się do 4 godzin, ale w wielu przypadkach trwają nawet do trzech dób.
[Głosów:15 Średnia:3.1/5]
Be First to Comment