Czystek jest ziołem coraz częściej polecanym przez lekarzy. Rekomendację, aby go pić otrzymają zarówno osoby chore, jak i zdrowe, których interesuje profilaktyka. Szerokie zastosowanie czystka sprawia, że zażywać go może niemal każdy od najmłodszych dzieci, przez kobiety w ciąży, aż do osób starszych i schorowanych. Jego właściwości pomagają m.in. przy oczyszczeniu organizmu czy zapobiegają chorobą miażdżycy. Należy jednak pamiętać, że chociaż czystek pozytywnie wpływa na ludzki organizm, nie jest lekiem na każde schorzenie i chorobę. Jego właściwości nie warto przeceniać, a przed rozpoczęciem kuracji dobrze jest dowiedzieć się więcej o zastosowaniu czystka.
Formy zastosowania czystka
Czystek zazwyczaj stosuje się w formie naparu, czyli herbaty. W aptekach można również dostać tabletki z czystka. Bez względu, na którą formę spożywania preparatu roślinnego się zdecyduje, warto wiedzieć, że aktualnie w sprzedaży jest kilka rodzajów czystka. Najpopularniejszy jaki można zakupić to czystek szary. Jeśli jednak oczekuje się lepszych efektów kuracji, warto postawić na lepszy jakościowo czystek kreteński. W jego przypadku warto zwrócić uwagę na skład – im więcej będzie liści, a mniej gałązek tym smak suszu będzie łagodniejszy, a jakość wyższa.
Czystek – lek czy profilaktyka?
Obecnie lekarze kuracje czystkiem m traktują jako profilaktykę i element terapii, który ma łagodzić dolegliwości i objawy występujące przy danym schorzeniu. Jeśli choroba już występuje to czystek nie może być traktowany jako główny farmaceutyk. Nawet jego prozdrowotne właściwości i wysoka zawartość polifenolu nie jest w stanie wyleczyć organizmu. Stąd też mówiąc o zastosowaniu czystka mamy na myśli przede wszystkim profilaktykę i podnoszenie ogólnej odporności organizmu.
Zastosowanie czystka
Głównym i najbardziej znanym zastosowaniem czystka jest oczyszczenie organizmu. Jego zażywanie polecane jest przede wszystkim tym osobom, które na co dzień narażone są na działanie szkodliwych substancji np. palaczom czy mieszkańcom dużych miast. Czystek pomoże usunąć z organizmu metale ciężkie oraz toksyny. Standardowa terapia czystkiem mająca na celu oczyszczenie organizmu powinna trwać minimum miesiąc, przy czym jest możliwe jej wydłużenie nawet do pół roku. Co do zasady nie niesie ona żadnych skutków ubocznych, jednak w przypadku zaobserwowania u siebie reakcji alergicznej na czystek należy ją przerwać. Reakcja alergiczna objawia się m.in. wysoką gorączką, wysypką czy podwyższonym ciśnieniem. W takich wypadkach oczyszczanie organizmu z toksyn można kontynuować mniej obciążającymi metodami.
Czystek na kleszcze
Przez wiele osób czystek stosowany jest również jako środek na kleszcze. Ma on odstraszać owady. Jest to możliwe dzięki temu, że regularne picie herbaty z czystka zmiana zapach potu i skóry na taki, który jest nieprzyjemny dla insektów typu kleszcze czy komary. Skuteczność czystka w tym zakresie jest tak duża, że polecany jest one nie tylko dla ludzi, ale i dla domowych zwierząt. W ich przypadku czystek stosuje się zewnętrznie (chociaż nie ma przeciwwskazań, aby dodawać go do zwierzęcej karmy i stosować wewnętrznie). Aby uchronić psa lub kota przed ukąszeniami najlepiej jest spryskać jego sierść naparem ziołowym. Czynność należy powtarzać regularnie.
Czy kobiety w ciąży mogą pić czystek?
Czystek jest jednym z bezpieczniejszych ziół. Zażywać go mogą wszyscy, w tym i kobiety w ciąży. W ich przypadku picie naparów oraz ich dawkowanie należy jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. Ten sam krok powinny podjąć matki karmiące piersią. Wynika to z tego, że przy zastosowaniu czystka i intensywnym pozbywaniu się toksyn z organizmu mogą wystąpić objawy niepożądane, które zaszkodzą dziecku.
Czystek w kosmetyce
Medyczne zastosowanie czystka to tylko jedna z możliwości. Roślina ta bardzo chętnie wykorzystywana jest też przez kosmetologie. Ekstrakty z czystka można znaleźć w wielu kremach, balsamach czy żelach do twarzy. Zadaniem tego składnika jest hamowanie procesów starzenia się oraz nawilżanie skóry. Ekstrakt z czystka pomaga również w przypadku wystąpienia zmian skórnych np. przesuszeń, łuszczycy czy łupieżu. Roślina pomaga również na drobne skaleczenie, przemywanie ran roztworem z czystka przyspiesza gojenie się ran i minimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych blizn. Czystek stosowany jest również w stomatologii estetycznej. Służy on jako środek wybielający zęby. Aby uzyskać efekt białych zębów, należy regularnie płukać jamę ustną naparem z czystka po umyciu zębów.
Zastosowanie czystka obejmuje zarówno medycynę, jak i kosmetologią. Właściwości rośliny pozwalają stosować ją przy różnych schorzeniach i dolegliwościach, a także wykorzystywać jako działanie profilaktyczne. Czystek to zioło bezpieczne, którego w formie naparu nie sposób przedawkować. Reakcje alergiczne występują niezwykle rzadko i nie mają ostrego przebiegu. Zastosowanie czystka oraz jego dawkowanie warto dostosować do swoich potrzeb i oczekiwać. Konkretne dawki należy przyjmować tylko w przypadku tabletek, wśród których normą jest łykanie do 2 pastylek dziennie.
Be First to Comment