Press "Enter" to skip to content

Czystek grecki

Czystek jest ziołem, które występuje w kilku odmianach. Jedną z tych najbardziej znanych i uważanych za wysokiej jakości jest czystek kreteński. Powołując się na opinie ekspertów i lekarzy to on ma zawierać największe ilości składników i substancji pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Preparat można kupić w formie suszu, tabletek, kropli czy syropu. Zobacz, czym jest i jakie właściwości ma czystek grecki.

Czym jest czystek grecki?

Czystek grecki inaczej zwany kreteńskim występuje w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego. Należy do rośliny pokłonkowanych. W medycynie naturalnej krzew wykorzystywany był już od średniowiecza, głównie do zwalczania infekcji i przeziębień. Na wiele lat zapomniany dziś przeżywa swój renesans. Jest powszechnie stosowanym ziołem w terapiach boreliozy czy innych infekcjach wirusowych oraz wykorzystywany do profilaktyki. Czystek grecki posiada również duże właściwości oczyszczające organizm z toksyn i wolnych rodników. Przypisuje mu się również działanie przeciwbólowe.

Skład czystka greckiego

Czystek grecki uprawniony jest przede wszystkim na Krecie, na ziemiach bogatych w magnez. Sprawia to, że jest on bogatszy w składniki niż inne odmiany tej rośliny. Sprzedawany jest zazwyczaj jako cięte liście suszu. Co ważne w czystku greckim występują jedynie liście, a nie dodatkowo gałęzie, w których nie ma zawartych aktywnych składników. Najważniejsze substancje, jakie możemy znaleźć w czystku kreteńskim to: olejki eteryczne, kwasy fenolowe, żywicie, flawonoidy, witaminy A, C, E, beta karoten, cynk, polifenole oraz terpeny.

Działanie czystka greckiego

Czystek grecki znany jest z tego, że działa prozdrowotnie na organizm. Wpływ mają na to głównie polifenole zawarte w roślinie. Mają one działanie antybiotyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Świetnie spisują się w przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych, boreliozy, infekcji układu moczowego, żołądkowo-jelitowych czy chorób głównych dróg oddechowych. Polifenole uszczelniają również naczynia włosowate, dzięki czemu pozwalają na skuteczną ochronę naczyń krwionośnych i profilaktycznie działają na powstawanie zatorów i zakrzepów krwi. Do tych właściwości czystka greckiego dodaje się jeszcze zapobieganie i łagodzenie alergii, dzięki temu, że wydzielają substancje antyhistaminowe oraz usuwanie z organizmu toksyn i metali ciężkich.

Jak zażywać czystek grecki?

Czystek grecki najczęściej można kupić w formie suszu, z którego parzy się herbaty. Do przygotowania 1 porcji naparu wystarczy 1 łyżeczka suszu, który należy zaparzyć wrzątkiem, a następnie odstawić do zaparzenia na 10 minut. Przygotowany napar można pić lub wykorzystać do płukania gardła czy przebywania skóry.

[Głosów:9    Średnia:2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl