Press "Enter" to skip to content

Czystek suszony

Zdrowy tryb życia oraz bycie fit od lat zyskuje coraz większą popularność. Najchętniej do swojego życia wdrażamy te zasady, które są proste i nie wymagają zbyt dużo zachodu. Do tych należy m.in. wprowadzenie do diety wartościowych i odżywczych składników pokarmowych oraz napojów. Wiele uwagi poświęcamy tym ostatnim. Z uwagi na własne zdrowie rezygnujemy z napojów gazowanych czy wysokosłodzonych. Jeszcze do niedawna większość ekspertów mówiła o tym, że najlepiej jest zastąpić je zieloną herbatą lub zwykłą wodą. Dziś zdania w tej kwestii są podzielone, bowiem zielona herbata zyskała sobie poważnego konkurenta w osobie czystka. Ziele to jest coraz chętniej wykorzystywane do przygotowywania zdrowych naparów. Zobacz, co musisz wiedzieć o suszonym czystku.

Napar z suszonego czystka – ile i jak pić?

Napar z suszonego czystka obecnie uważany jest za najzdrowszy napój. Jego właściwości pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Aby jednak można było mówić o korzystnym działaniu zioła, należy go odpowiednio stosować. Specjaliści zalecają, aby codziennie pić co najmniej dwie szklanki naparu. Jeśli chce się, aby herbata z czystka faktycznie działa należy pić ją systematycznie przez dłuższy okres czasu. Pierwsze efekty spożywania zioła widoczne są zazwyczaj po pierwszym tygodniu.

Należy również pamiętać, aby herbatę przyrządzać z pełnowartościowego czystka. Do takiego zalicza się zioła cięte (niemielone) z dużą ilością liści (nie gałązek), które pochodzą z upraw ekologicznych i poddawanych kontroli. Dobrej jakości czystek można zakupić w aptekach lub specjalistycznych sklepach zielarskich. Herbatę z czystka można pić z cytryną, miodem lub stewią. Dobrze smakuje też w postaci ice tea z lodem i miętą. Aby przyrządzić napar z czystka zakupiony lub ewentualnie torebkę zaparzająca należy zalać wrzątkiem i parzyć przed ok. 10 minut pod przykrycie. Otrzymany napar ma silnie ziołowy smak.

Właściwości czystka

Jedną z najważniejszych właściwości suszonego czystka jest zawartość w nim dużej ilości polifenoli, czyli najsilniejszych antyutleniaczy występujących w naturze. Pozwalają one neutralizować działania wolnych rodników oraz minimalizować wiele chorób, szczególnie tych związanych ze stresem, siedzącym trybem życia, złą dietą czy zanieczyszczonym środowiskiem. Polifenol sprawia, że błony komórkowe są mniej obciążone, a przy tym nienarażone na występowanie mutacji DNA. Działanie polifenolu w przypadku czystka dodatkowo wzmagane jest zawartymi w nim olejami eterycznymi. Ich działanie jest antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe.

Napar z suszonego czystka – na co pomaga?

Ze względu na swoje bogate właściwości suszony czystek może pomóc na wiele schorzeń i dolegliwości. Spożywany w formie naparu stanowi remedium na infekcje. Wspomaga leczenie kataru i zapalenia zatok oraz daje ulgę przy alergiach. Możliwości te wynikają z tego,  że herbata z czystka ogólnie wspomaga układ odpornościowy.

Herbata z czystka to również popularny sposób na oczyszczenie organizmu, poprzez neutralizację wpływów z zanieczyszczonego środowiska czy szkodliwych substancji, które sami dostarcza do organizmu np. w trakcie palenia papierosów.

Suszony czystek jest ziołem polecanym osobom z problemami z cholesterolem LDL, który może powodować choroby miażdżycy. Napar z czystka zapobiega rozwojowi tej choroby, rozpuszczając niewielkie zatory i zakrzepy krwi. Sprawi to, że czystek nie tylko hamuje rozwój miażdżycy, ale i działa profilaktycznie na choroby serca czy udar.

Kolejnym schorzeniem, które można leczyć napar z czystka, jest przerost prostaty. Regularne picie napoju łagodzi objawy i wspomaga walkę z chorobą.

Eksperci podkreślają również, że suszony czystek to ochrona przed kleszczami oraz przenoszoną przez nie boreliozą. Pozwala na to zawarty w ziele olejek eteryczny, który zmienia zapach potu. Ten, zamiast przyciągać insekty odstrasza je. Ponadto czystek hamuje rozwój bakterii zwanych borrelia burgdorferi, które odpowiadają za boreliozę.

Suszony czystek a uroda

Suszony czystek to również zioło, które można wykorzystywać przy dbaniu o urodę. Stosuje się go przede wszystkim na zwalczenie chorób skórnych np. trądziku, atopowego zapalenia skóry, łupieżu czy grzybicy. Zawarte w nim związki spowalniają starzenie się organizmu i pozytywnie wpływają na cerę. Dodatkowo ten ziołowy napar można wykorzystać do higieny jamy ustnej (likwiduje on nieświeży oddech i hamuje rozwój bakterii) oraz jako okład na drobne rany i blizny.

Właściwości czystka sprawiają, że jest on coraz częściej stosowany. Jego popularność stale rośnie, a zioło to jest zalecane do picia przez specjalistów i lekarzy. Co ważne spożywanie naparu z czystka nie niesie za sobą żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Bezpieczny i o dużych właściwościach może nie tylko pomoc w zdrowym trybie życia, ale i być receptą na wiele bolączek, schorzeń, infekcji oraz chorób. Nie można jednak zapominać, że aby napary z czystka faktycznie pomagały należy pić je regularnie i przez długi czas, a także zainwestować w pełnowartościowe zioła, w których składników pozytywni działających na organizm jest jak najwięcej.

[Głosów:11    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl