Press "Enter" to skip to content

Czystek – temperatura i czas parzenia

Zainteresowanie piciem czystka stale rośnie. Jego prozdrowotne właściwości wykorzystywane są nie tylko przy leczeniu różnorodnych schorzeń i dolegliwości, ale również i w profilaktyce. Wiele osób decyduje się na picie czystka, aby poprawić swoje samopoczucie oraz wzmocnić naturalną odporność organizmu. Najpopularniejszą formą spożywania tego leku roślinnego są herbaty. Chociaż w sklepach bez problemu można kupić te ekspresowe, to jednak większą skutecznością odznacza się sypany susz. Decydując się na jego picie, powstaje pytanie, jaki jest czas parzenia czystka oraz jaką temperaturę powinna mieć woda. Sprawdź, co musisz wiedzieć o przygotowywaniu herbaty z czystka.

Susz na herbatę z czystka

Aby móc mówić o skutecznej kuracji czystkiem należy zakupić odpowiedni susz, z którego będzie się przygotowywało napar. Ten najwyższej jakości pochodzi z upraw ekologicznych oraz zawiera cięte liście, bez domieszek łodyg. Susz czystka wysokiej jakości pochodzi z Grecji oraz Turcji. Czystek albański, chociaż tani zawiera bardzo dużą domieszkę łodyg, które nie mają w sobie wartościowych składników. Czystek na herbatę można zakupić w aptece lub w sklepie zielarskim.

Jak parzyć herbatę z czystka?

Herbatę z czystka przygotowuje się z jednej łyżeczkę suszu oraz wrzątku. Temperatura wody, jaką zalewa się susz powinna być wrząca. Czas parzenia herbaty z czystka to ok. 10 minut. Z jednej porcji suszu można przygotować nie więcej niż 4 kubki naparu. Otrzymamy napar ma silnie ziołowy smak. Jeśli chce się go zrównoważyć, do herbaty można dodać dodatki takie jak miód, sok z cytryny czy miętę. Napar z czystka można pić zarówno w wersji na gorącej, jak i schłodzonej w formie ice tea. W tym ostatnim przypadku proces parzenia herbaty z czystka jest taki smak jak gorącego napoju, po zaparzeniu należy do niego dodać jednak kostki lodu.

Kto może pić herbatę z czystka?

Z racji tego, że czystek nie zawiera substancji psychoaktywnych takich jak teina, teofilina czy teorematy nie uzależnią i nie wpływa negatywnie na zdrowie. Oznacza to, że napar można pić w dowolnych ilościach. Zioło to jest bezpieczne dla każdej grupy wiekowej, nawet dla małych dzieci. Jeśli herbatę z czystka pije się w celach zdrowotnych lub też wykorzystuje ten preparat do oczyszczania organizmu, należy pamiętać, że efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie. Standardowo kuracja powinna trwać minimum 30 dni, z możliwością jej przedłużenia. Z kuracji czystkiem powinny zrezygnować jedynie osoby uczulone na tę roślinę.  Uczulenie objawia się wysypka, podwyższonym ciśnieniem i temperaturą.

[Głosów:108    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl