Press "Enter" to skip to content

Czystek z miętą

Na ciepłe, letnie dni wszyscy czekamy z niecierpliwością. Jednak w okresie, kiedy termometry wskazują wysokie temperatury, nasz organizm potrzebuje orzeźwienia i ochłodzenia. Napoje gazowane czy wysoko słodzone soki nie są najzdrowszym wyborem. O wiele lepiej i korzystniej dla organizmu jest sięgać po schłodzone napary ziołowe. Orzeźwienie, a także dostarczenie do organizmu prozdrowotnych substancji zapewni czystek z miętą. Zobacz jak przygotować  napój i jakie są właściwości czystka z miętą.

Właściwości męty i czystka

O właściwościach mięty wszyscy dobrze wiedzą od bardzo dawna. Z zioła tego korzysta się szczególnie latem, kiedy to dodaje się ją do różnego rodzaju napojów i potraw. Dzięki temu zyskują one odświeżający i witalizujący charakter. Jednak te właściwości nie są wszystkim co potrafi mięta. Ziele to wspomaga również procesy trawienia, ułatwia zasypianie oraz posiada właściwości antyseptyczne. Właściwości te w połączeniu z czystkiem, najzdrowszym obecnie znanym zielem dają napój, który jest prawdziwa bombom zdrowotną.

Sam czystek jest rośliną śródziemnomorską, w której zawarte jest wiele polifenoli. Dzięki temu wzmacnia układ odpornościowy, działa antybiotycznie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Co ważne, regularne picie czystka jest również traktowane jako profilaktyka w ochronie przeciwko kleszczom i komarom. Czystek pity systematycznie zmienia zapach potu i skóry, która staje się mniej atrakcyjna dla tych insektów.

Jak przygotować czystek z miętą?

Mieszankę czystek z miętą można kupić gotową w sklepie zielarskim lub sklepach sprzedających ziołowe herbaty. Do parzenia naparu potrzebne jest 2-3 łyżeczki suszu, który następnie zalewa się wrzątkiem i odstawia do zaparzenia na ok. 10 minut. Gotową herbatę można podawać z miodem lub cytryną. Ciekawym wariantem przygotowania czystka z miętą jest też podanie naparu w formie ice tea. Wtedy to zaparzony wywar należy schłodzić i dodać do niego kostki lodu oraz na ozdobę liście mięty. Orzeźwiający napój sprawdzi się w gorące dni.

Czystek z miętą – dawkowanie

Czystek jest ziołem, którego nie można przedawkować. Jest w 100% bezpieczny dla osób w każdym wieku i o każdym stanie zdrowia. Zażywać mogą go zarówno małe dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, osoby starsze czy te, które poddawane są kuracją farmakologiczny. Z racji tego, że nie zawiera szkodliwych substancji, ani też tych uzależniających można pić go w dowolnych ilościach. Jednak, aby móc mówić o skuteczności czystka konieczne jest jego regularne picie. Zalecana dawka to 2-3 szklanki dziennie.

[Głosów:21    Średnia:2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl