Czystek jest krzewem, który występuje przede wszystkim w Europie Południowej. Do Polski importowani jest z Albanii, Grecji oraz Turcji. Jego prozdrowotne właściwości sprawiły, że cieszy się dużą popularnością. Najczęściej czystek spożywany jest w formie naparu. Ma on intensywnie ziołowy smak, który nie zawsze wszystkim odpowiada. Aby nieco zneutralizować smak herbaty z czystka, można ją podawać z dodatkami. Jednym z nich jest miód. Zobacz, jakie właściwości ma czystek z miodem.
Jak pić czystek?
Mówiąc o kuracji czystkiem, najczęściej ma się na myśli spożywanie naparów przygotowanych z suszu. Herbata ta powstaje po zalaniu ciętych liści wrzątkiem i pozostawianiu napoju do zaparzenia się na ok. 10 minut. Herbatę z czystka można również kupić w formie błyskawicznych torebek. Decydując się na taki zakup, trzeba jednak wybierać herbaty renomowanych producentów. W torebkach ekspresowych znajduje się cienko zmielony czystek, dlatego też ciężko jest ocenić czy jest to susz wysokiej jakości i zawiera bogate w składniki istotne dla organizmu liście. Napar otrzymywany z suszu oraz torebek ekspresowych można podawać w dodatkami np. miodem, miętą, czy cytryna.
Czystek z miodem
Sam czystek jest rośliną, która pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, podnosi odporność oraz oczyszcza organizm z toksyn. Mieszanka czystka z miodem jeszcze podnosi prozdrowotne właściwości naparu. To jakie dodatków właściwości przybierze herbata z czystka po dodaniu miodu, zależy od tego na jaki jego rodzaj się postawi.
- Czystek z miodem wielokwiatowym polecany jest przy zmęczeniu, zapaleniu gardła i przeziębieniu; to połączenie zalecane jest także przy leczeniu chorób serca oraz problemach z ciśnieniem; miód wielokwiatowy warto dodać do czystka, kiedy chcemy zwiększyć swoją energię.
- Czystek z miodem lipowym to doskonały lek na przeziębienie i grypę; to połączenie posiada właściwości antybiotyczne, przeciwkaszlowe oraz przeciwgorączkowego; napary tego typu można także stosować na dobry sen, uspokojenie czy przy wysokim lub niskim ciśnieniu.
- Czystek z miodem akacjowym zalecany jest przy problemach z trawieniem oraz chorobach dróg moczowych i nerek; miód akacjowy w połączeniu z czystkiem ma działanie moczopędne oraz bakteriobójcze.
- Czystek z miodem gryczanym działa profilaktyczne na choroby miażdżycy, a także pozwala minimalizować objawy tego schorzenia; regularne picie czystka z miodem gryczanym wspomaga pamięć oraz koi nerwy.
- Czystek z miodem rzepakowym posiada duże właściwości detoksykacyjne; jego stosowanie jest polecenie przy schorzeniach serca oraz zapaleniu górnych dróg oddechowych.
Be First to Comment