Press "Enter" to skip to content

Czystek z Turcji czy Albanii?

Prozdrowotne właściwości czystka sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jego picia lub spożywanie go w formie tabletek. Znając już działanie i możliwości czystka należy jednak zastanowić się, jaki produkt najlepiej kupić i stosować. Na rynku dostępne są różne odmiany czystka. To właśnie odmiana wpływa na to, jakie efekty kuracja przyniesie. Rodzaj czystka jest również silnie skorelowany z ceną oraz smakiem preparatu. Do najpopularniejszych odmian dostępnych na polskim rynku należy czystek albański i turecki. Zobacz, czym te odmiany się od siebie różnią oraz którą jest najlepiej kupić.

Rodzaje czystka

Czystek jest dziko rosnącym krzewem. Rośnie on w krajach Europy Południowej, w basenie Morza Śródziemnego. Największe uprawy spotkać się w Albanii oraz Turcji. Z tych też krajów pochodzi czystek importowany do Polski. Obydwie odmiany można zakupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz tych ze zdrową żywnością. Czystek albański jest gatunkiem, który dostaniemy w niższej cenie. Wynika to z tego, że w suszu oprócz liści znajdują się również małe łodygi. Nadają one suszowi nieco gorzkawy smak, ale przede wszystkim nie zawierają wartościowych dla człowieka związków organicznych. Czystszy i wyższej jakości jest czystek sprowadzony z Turcji. W jego suszu nie znajdziemy łodyg, a jedynie liście oraz opcjonalnie kwiaty. Wyższa jakość suszu sprawia, że czystek turecki jest droższy od tego pochodzącego z Albanii.

Jaki czystek kupować?

Chcąc kupić dobrej jakości ziele czystka, uwagę należy zwrócić nie tylko na kraj jego pochodzenia, ale także i na to, w jakiej postaci on występuje. Najlepiej jest nie kupować czystka zmielonego, w torebkach ekspresowych. Nigdy nie wiadomo co się w nich znajduje i nawet kraj pochodzenia może być mylący. Najlepiej jest postawić na susz cięty, gdzie bez problemu samodzielnie można ocenić jego jakość i skład.

Ile kosztuje czystek?

Ceny czystka zależą od jego odmiany oraz danego sklepu. Nawet przy preparacie pochodzącym z tego samego kraju ceny mogą znacząco od siebie odbiegać. Czystek sprzedawany jest zazwyczaj w  opakowaniach po 100 lub 200 g jednak można spotkać i większe paczki tego leku roślinnego. Średnia cena za 200 g suszu to ok. 10 złotych. Różnice w cenie pomiędzy czystkiem albańskim a tureckim wahają się od 2 do 5 złotych. Należy pamiętać, że chociaż 200 g wydaje się małą porcją, to czystek jest ziołem lekkim i takie opakowanie wystarcza na bardzo długo, tym bardziej że z jednej porcji suszu (aby zaparzyć napój, potrzebna jest 1 łyżeczka suszu na kubek wrzątku) można przygotować kilka porcji naparu.

[Głosów:55    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl