Press "Enter" to skip to content

Czystek żywicowy

Na rynku możemy kupić kilka odmian czystka, jedną z nich jest cistus ladanifer. Jest to taki gatunek rośliny, na którego młodych gałązkach oraz liściach gromadzi się gęsta żywica, przez to nazywany jest czystkiem żywicowym lub czystkiem ladanowym. Te rodzaj rośliny podobnie jak i inne jej odmiany wykorzystywany jest zarówno w celach medycznych, jak i kosmetycznych. Bez przeszkód można z niego parzyć prozdrowotne napary, które m.in. będą wzmacniać organizm. Zobacz, jakie jeszcze właściwości ma czystek żywicowy.

Czystek żywicowy podstawowe informacje

Czystek żywicowy to krzew rosnący na południu Europy. Charakteryzuje się tym, że na jego gałęziach oraz młodych listkach gromadzi się labdanum, czyli wonna i gęsta żywica. Jej zadaniem jest ochrona młodych i jeszcze delikatnych pędów rośliny przez intensywnym południowym słońcem. Jednak powstała na krzewie żywica dodatnio wpływa na czystek, ale także i jest niezwykle prozdrowotna dla ludzkiego organizmu. O jej właściwościach słyszano już w średniowieczu, kiedy to labdanum zbierano i wykorzystywano np. do leczenia biegunek. Dziś wiadomo, że odmian żywicy, która powstaje na czystku, jest niezwykle bogata w związki odżywcze, ochronne i regeneracyjne. Stąd też czystek żywicowy stanowi niemałe wsparcie dla organizmu.

Czystek żywicowy – właściwości

Właściwości czystka żywicowego są podobne do tych, które posiadają inne krzewy tego gatunku. Przede wszystkim jest on roślina zawierająca bardzo dużo polifenoli, czyli przeciwutleniaczy wpływających na układ immunologiczny człowieka. Dzięki zawartości antyoksydantów, witamin i różnego rodzaju olejków czystek żywiczny zapobiega chorobom cywilizacyjnym, spowalnia procesy starzenia, się, usuwa stany zapalne w organizmie oraz chorobotwórcze komórki, wspomaga leczenie chorób takich jak borelioza, grypa, przeziębienie, choroby układu krwionośnego i oddechowego, usuwa z organizmu toksyny oraz nadmiar wody, walczy z apatią i stanami depresyjnymi, wzmacnia odporność oraz łagodzi objawy alergii.

Czystek żywiczny – jak go pić?

Czystek żywiczny bez problemu można zakupić w formie suszu w aptece lub sklepie zielarskim. Warto zadbać, aby kupić susz nie mielony, ale cięty. Dzięki temu będzie się miało pewność co do wysokiej jakości liści rośliny, w których zawiera się najwięcej prozdrowotnych związków. Napar z czystka ladanowego posiada intensywny żywiczno-ziolowy aromat i głęboki smak. Aby go przygotować, wystarczy łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem (1 łyżeczka na szklankę wrzątku) i odstawić na kilka minut pod przykryciem do zaparzenia. Herbatę z czystka żywicznego można spożywać w dowolnych ilościach. Jest ona bezpieczna bez względu na wiek i stan zdrowia organizmu.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl