Press "Enter" to skip to content

Odmiany czystka

W ostatnim czasie czystek stał się modnym ziołem. Świetnie wpływa on na organizm zarówno przy profilaktyce, jak i przy leczeniu niektórych schorzeń i chorób. Zanim się jednak po niego sięgnie, warto dowiedzieć się, jaką właściwie rośliną jest czystek oraz jakie są jego odmiany. Wiedza ta pomoże wybrać właściwą odmianę czystka, z której będzie się przygotowywać prozdrowotne napary.

Czystek – podstawowe informacje

Czystek tak naprawdę nie jest ziołem a krzewem ozdobnym. Pochodzi on ze wzgórz greckiej wyspy Krety przez co nazywany jest również różą skalną. Czystek znany jest od bardzo dawana. Wykorzystywany był już w średniowieczu jako roślina lecząca np. biegunki. Wtedy to wykorzystywano dziko rosnące krzew. Dziś takie spotkać możemy w Europie południowo – wschodniej. Czystek dziko rosnący oraz uprawy tego krzewu znajdują się głównie w Grecji, Włoszech, Francji, Bułgarii, Albanii oraz Turcji. Oprócz Europy czystek występuje również w Afryce Północnej (w Syrii, Libanie, Tunezji oraz Maroko). Krzew czystka jest rośliną osiągającą wysokość od 60 do 100 centymetrów. Składa się z delikatnego kwiatu, liści oraz łodyg. W zależności od odmiany czystka kwiaty mają różne zbawienie. Można spotkać te o zabarwieniu białym lub różowym różnej wielkości.

Odmiany czystka – najczęściej spotykane rodzaje ziela czystka

Odmian czystka jest kilkanaście, jedna z kilkoma z nich spotkać możemy się bardzo często. W Polsce zazwyczaj możemy zakupić ziele czystka importowane z Grecji, Turcji lub Albanii. Coraz częściej można również spotkać się z polskimi uprawami. Należy jednak pamiętać, że ta odmiana czystka jest uprawa, krzewy nie rosną dziko. Do najczęściej spotykanych rodzajów czystka zalicza się:

  • czystek szary nazwany też siwym, rośnie on w zachodniej części Morza Śródziemnego i ma kwiaty kolory rowowego;
  • czystek kreteński zwany też greckim – rośnie w regionie Morza Śródziemnego oraz Czarnego; ta odmiana czystka ma kwiaty o kolorze różowym;
  • czystek ladanowy – występuje w Europie południowo – zachodniej; charakteryzuje się wyjątkowo dużymi kwiatami, których średnica dochodzi do 10 centymetr; kwiaty czystka ladanowego mają kolor biały, a u ich nasady znajdują się często ciemno czerwone plamki;
  • czystek szałwiowy – rodnie w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego; roślina posiada białe, drobne kwiaty, których średnica nie przekracza 5 centymetrów;
  • czystek purpurowy – spotkać go można na Wyspach Kanaryjskich, w Portugalii, Hiszpanii i na Półwyspie Apenińskim; charakteryzuje się kwiatami o barwie purpurowej.

Bez względu na to, z jaką odmian czystka mamy do czynienia każdy z nich prozdrowotnie wpływa na organizm, wzmacniając jego odporność i usuwając z niego toksyny i metale ciężkie.

[Głosów:7    Średnia:3.1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Czystek.info.pl