Czystek jest ziołem, które przede wszystkim znane jest jako to pite w formie herbaty i naparu. Jednak jego zastosowanie może być nie tylko wewnętrzne. Roślinę tę stosuje się również zewnętrzne m.in. w kosmetyce czy przy profilaktyce antykleszczowej. W tym celu w aptekach można kupić różnego rodzaju maści czy kosmetyki z czystka. Poznaj zastosowanie zewnętrzne czystka.
Czystek na kleszcze
Jednym z zewnętrznych zastosowań czystka jest wykorzystywanie go do ochrony przed owadami i insektami. Zapach czystka sprawia, że odstrasza on komary czy kleszcze. W profilaktyce anykleszczowej czystek można stosować zarówno wewnętrznie pijąc go (wywar zmienia zapach potu i skóry), jak i zewnętrznie spryskując się nim przed wycieczką do lasu czy na łąkę.
Czystek w kosmetyce
Zewnętrzne zastosowanie czystka przede wszystkim wykorzystywane jest w kosmetyce. Jego właściwości pomagają w leczeniu różnego rodzaju schorzeń skórnych takich jak łupież, łuszczyca czy trądzik. Ekstrakt z czystka to również lekarstwo na grzybice skóry czy paznokci. Roślina ta pozwala na znormalizowanie poziomów wirusów, bakterii i grzybów. Olej z czystka jest stosowany w kosmetyce anti – aging, czyli tej mającej opóźniać procesy starzenia się. Wynika to z tego, że roślina działa nawilżająco, ujędrniająco i kojąco na skórę. W sklepach można kupić kremy, żele czy maseczki z czystka przeznaczone do zewnętrznego stosowania. Kosmetyków tego typu najlepiej szukać w działaniach eko i nutrikosmetykach.
Czystek na trądzik, łupież i łuszczycę
Zastosowaniem zewnętrznym czystka jest m.in. leczenie trądziku. Aby pozbyć się uciążliwych i nieestetycznych zmian skórnych należy tradycyjnym naparem (który zwyczajowo wykorzystywany jest do picia) przecierać powstałe zmiany. Napar można również wykorzystywać do płukania skóry głowy przy różnego rodzaju łupieżu. Czystek leczy również łuszczycę skóry. Aby zminimalizować jej objawy, należy regularnie zażywać kąpieli z czystkiem (napar wlewa się do letniej wody i w mieszance namacza skórę ok. 15 minut). Kąpiele z czystkiem można stosować codziennie.
Olej z czystka na problemy skórne
Do zewnętrznego stosowania przeznaczony jest również olej z czystka. Polecany jest on szczególnie na problemy skórne. Należy nacierać nim skórę podobnie jak tradycyjnym kremem. Dzięki temu, że dużej pozostaje na skórze aktywnie działa znacznie intensywniej i przez dłuższy czas wnikają w zmiany chorobowe. Olej z czystka można również wmasowywać w skórę głowy. Jeśli dodatkowo pozostawi się go na noc, będzie mógł długotrwale oddziaływać nie tylko na skórę głowy, ale i na kondycje włosów.
Be First to Comment